Kiedy do lasu? Będzie prawdziwy wysyp grzybów

Idzie zmiana w pogodzie. Jak wskazują eksperci z IMGW, po deszczach i niskiej temperaturze możemy spodziewać się ocieplenia. A to bardzo dobra wiadomość dla grzybiarzy - jest szansa na prawdziwy wysyp grzybów. - Wyższe temperatury prognozowane są od niedzieli do środy, zatem wyjazd do lasu lepiej zaplanować na drugą połowę przyszłego tygodnia - podpowiada Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

Kiedy do lasu? Będzie prawdziwy wysyp grzybów
Kiedy do lasu? Będzie prawdziwy wysyp grzybów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Sara Bounaoui

W końcu jest dobra wiadomość dla grzybiarzy. Choć co roku w koszykach wynoszą z polskich lasów ok. 100 tys. ton o rynkowej szacunkowej wartości ok. 700 mln zł, to w tym sezonie jeszcze nie doczekali się wysypu grzybów. Jest nadzieja, że w przyszłym tygodniu się to zmieni.

- Jest szansa na grzyby. Czekamy na niedzielę, poniedziałek i wtorek, kiedy temperatury podskoczą – mówi Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Dodaje, że w tych dniach termometry wskażą 20 st. C., a lokalnie nawet przekroczą tę wartość.

Gdzie najwięcej grzybów?

- Z moich ostatnich obserwacji wynika, że najwięcej grzybów jest na południowym zachodzie, zachodzie i północy. Najmniej grzybów występuje na ścianie wschodniej. Teraz sytuacja może się zmienić – podkreśla.

Chłodny wrzesień problemem grzybiarzy

W ocenie specjalisty z IMGW, dotychczasowy nieurodzaj grzybów jest najprawdopodobniej spowodowany suszą i dosyć chłodnym wrześniem.

- Choć w tym roku w całej Polsce średnia opadów była w normie, to jednak liczba deszczowych dni była mniejsza. W niektórych miejscach norma miesięczna opadu mogła spaść w ciągu jednego lub dwóch dni. Dlatego mamy tam suszę hydrologiczną – wyjaśnia.

Droździoł wskazuje, że wrzesień jest na razie chłodny, to znaczy, że anomalia temperatury powietrza na północnym wschodzie wynosi -2,5 st. C, natomiast w centrum -1 st.

Tłumaczy, że nie są to temperatury, takie jak podawane w prognozach pogody, tylko odchylenia od normy temperatury z ostatnich 30 lat. Oznacza to, że średnie temperatury, jakie zanotowane w tym roku we wrześniu były niższe, odpowiednio o 2,5 st. C i 1 st. C.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
grzybygrzybobranieprognoza pogody
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)