Zmarła Anna Radziwiłł, była wiceminister edukacji
Anna Radziwiłł odeszła od nas. Odeszła po cichu, tak jak żyła po cichu, ale zawsze robiąc to, co uważała , że jest Jej powinnością. Właśnie powinnością, a nie posłannictwem. A za swoją powinność uznała działalność wychowawczą - napisał Mirosław Sawicki w "Gazecie Wyborczej".
23.01.2009 | aktual.: 12.06.2018 14:23
Anna Maria Radziwiłł, była wiceminister edukacji zmarła 22 stycznia 2009. Polska pedagog, historyk, senator I kadencji, była wiceminister edukacji. Córka księcia Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła i Zofii z Popielów herbu Sulima.
Sejm uczcił w piątek pamięć zmarłej b. wiceminister edukacji Anny Radziwiłł.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski informując posłów o śmierci Anny Radziwiłł dodał, że w piątek w Sejmie głosowane będą zmiany w ustawie o systemie oświaty.
- Ta zbieżność dat w moim przekonaniu w pełni uzasadnia, by Sejm uczcił pamięć pani Anny Radziwiłł jako osoby, która położyła fundamenty zmian polskiego systemu edukacyjnego po 1989 r. - powiedział Komorowski.
Anna Radziwiłł była pedagogiem, historykiem, nauczycielem historii w jednym z warszawskich liceów, działaczką "Solidarności" w latach 80.
Była przewodniczącą grupy ekspertów związku w negocjacjach z Ministerstwem Oświaty i Wychowania, dotyczących zmian w programie nauczania historii. W stanie wojennym współpracowała z Prymasowskim Komitetem Pomocy Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.
W wyborach czerwcowych w 1989 została wybrana do Senatu z ramienia Komitetu Obywatelskiego.
Była wiceministrem edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, a w latach 1997-2001, w rządzie AWS-UW - doradcą ministra edukacji. Pełniła także funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu w rządzie Marka Belki.
W marcu 2008 została powołana do Rady Edukacji Narodowej, organu doradczego przy minister edukacji Katarzynie Hall.
Radziwiłł inicjowała działania dotyczące reformy szkolnictwa polskiego. Była współautorką raportu "5 lat po Sierpniu" oraz książek i podręczników ("O współdziałaniu między szkołą a domem", "Dobra szkoła. Szkoła w życiu - życie w szkole", "Historia 1789- 1871", "Historia 1871-1939", "Historia 1939-1956", "Historia 1956- 1997 - podręcznik dla szkół średnich", "Historia dla maturzysty - wiek XIX").
Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.