Zmarł zasłużony działacz opozycyjny Tomasz Filipczak
W wieku 65 lat zmarł Tomasz Filipczak, zasłużony działacz opozycji demokratycznej w PRL. Współpracował z KOR, był jednym z założycieli kwartalnika „Puls”. W latach 90. był dyrektorem Ośrodka TVP w Łodzi.
Tomasz Filipczak urodził się 7 lutego 1954 r. w Łodzi. Jako student w 1976 r. zaangażował się w prace założonego wówczas Komitetu Obrony Robotników (później KSS „KOR”) - podaje tvp.ifo za IPN. Ukończył Polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim.
Był współzałożycielem i redaktorem rozprowadzanego w drugim obiegu Nieregularnego Kwartalnika Literackiego „Puls”. Współtworzył Niezależny Klub Dyskusyjny, a od września 1977 współpracował także z Niezależną Oficyną Wydawniczą NOWA oraz zorganizował sieć kolportażu wydawnictw drugiego obiegu w regionie łódzkim.
Po Sierpniu 1980 r. współpracował z NSZZ „Solidarność”. Prowadził Centrum Informacyjno-Kulturalne „Solidarności” przy Komitecie Zakładowym w Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego.
Czytaj także: Okrągły Stół był wstępem do upadku PRL
Był inwigilowany przez SB, a 13 grudnia 1981 r. został internowany. Do 3 grudnia 1982 r. przebywał w ośrodkach odosobnienia w Łęczycy, Łowiczu i Kwidzynie.
Po wyjściu na wolność współtworzył wraz z o. Stefanem Miecznikowskim Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, a w latach 1992-1994 był dyrektorem Ośrodka TVP w Łodzi.
W 2006 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. odebrał z rąk prezesa IPN Krzyż Wolności i Solidarności.
Czytaj także: Zmarł Antoni Zambrowski, opozycjonista z PRL
Źródło: tvp.info
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl