Trwa ładowanie...
d8gwblj
japonia

Zmarł Yasuhiro Nakasone, były premier Japonii

W Tokio zmarł jeden z bohaterów powojennej Japonii. Były premier Yasuhiro Nakasone miał 101 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Japonia w żałobie. Nie żyje Yasuhiro Nakasone
Japonia w żałobie. Nie żyje Yasuhiro Nakasone (PAP)
d8gwblj

Jak donosi Reuter, Yasuhiro Nakasone był jednym z twórców japońskiej potęgi gospodarczej. Był szefem tamtejszego rządu w latach 1982-1987. W tym czasie był również przewodniczącym Partii Liberalno-Demokratycznej.

Yasuhiro Nakasone urodził się 27 maja 1918 roku w Takasaki. Studiował prawo na Uniwersytecie Cesarskim w Tokio. Podczas II wojny światowej należał do marynarki wojennej.

Od 11955 roku był członkiem Partii Liberalno-Demokratycznej. W latach 1971-1972 był przewodniczącym Rady wojskowej, następnie objął stanowisko sekretarza generalnego. W swojej karierze politycznej sprawował funkcję dyrektora Urzędu ds. Nauki i Techniki, ministra komunikacji, dyrektora generalnego Urzędu ds. Obrony, ministra handlu zagranicznego i przemysłu, dyrektora generalnego Urzędu ds. Zarządzania i Administracji. Do 2003 roku zasiadał w ławach japońskiego parlamentu.

d8gwblj

Yasuhiro Nakasone zwolennikiem zmian

Yasuhiro Nakasone miał dobre kontakty z Ronaldem Reganem. Zasłyną jako zwolennik zbliżenia Japonii i USA.

Historia zapamięta go również jako pierwszego premiera, który odwiedził chram Yasukuni. Miejsce ku czci pamięci japońskich bohaterów wojennych, do których grona zaliczono też niektórych zbrodniarzy wojennych, straconych w 1948 na mocy wyroku Międzynarodowego Trybunału Wojskowego dla Dalekiego Wschodu.

d8gwblj

Tomasz Grodzki brał łapówki? Minister z PiS komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8gwblj

Podziel się opinią

Share
d8gwblj
d8gwblj