Trwa ładowanie...

Zmarł Tadeusz Żytkiewicz. Najdłużej żyjący pacjent po przeszczepie wykonanym przez Zbigniewa Religę

Zmarł Tadeusz Żytkiewicz, prezes warszawskiego Koła Stowarzyszenia Transplantacji Serca - dowiedziała się Wirtualna Polska. Był najdłużej żyjącym pacjentem po przeszczepie serca w Polsce. Został zoperowany przez prof. Zbigniewa Religę w 1987 roku.
Share
Zbigniew Religa
Zbigniew ReligaŹródło: Facebook.com, Fot: James L. Stanfield
d3nh3fu

To właśnie Żytkiewicza widzimy na słynnym zdjęciu fotografa "National Geographic" wykonanym w nocy z 4 na 5 sierpnia 1987 roku w klinice profesora Religi w Zabrzu. Leży wśród plątaniny kabli na sali operacyjnej tuż po kilkunastogodzinnej operacji.

Fotografia została okrzyknięta przez "National Geographic" najlepszym zdjęciem 1987 roku. Kilkanaście lat później magazyn uznał ją także za jedną ze stu najważniejszych fotografii w historii.

Nie zabrakło jednak kontrowersji. Prof. Marian Zembala twierdził, że to nie Żytkiewicz znajduje się na zdjęciu, a inny pacjent, operowany w tym samym czasie. Innego zdania był sam prof. Religa.

Warszawskie Koło Stowarzyszenia Transplantacji Serca powołane przez Żytkiewicza w 1994 roku zajmowało się organizowaniem spotkań z ludźmi po przeszczepach i z lekarzami. Na spotkaniach, dopóki żył, bywał także prof. Religa.

Przeczytaj wywiad Ewy Koszowskiej z Tadeuszem Żytkiewiczem: Napisał do Zbigniewa Religi: "Mam chore serce. Proszę o pomoc"

d3nh3fu

Podziel się opinią

Share
d3nh3fu
d3nh3fu
Więcej tematów