Trwa ładowanie...

Cios za ciosem w Tuska. Gromkie brawa dla Hołowni

W sobotę w Łodzi odbył się pierwszy zjazd krajowy partii Polska 2050. Ugrupowanie wyłoniło też przewodniczącego, którym został Szymon Hołownia. Podczas wystąpienia polityk nie zapomniał poruszyć tematu wspólnej listy opozycji i głosowania "zgodnie z wartościami i sumieniem", czym wywołał gromkie brawa. Zwrócił się też wprost do Donalda Tuska, któremu wbijał szpilę za szpilą.

"Tego od nas nie usłyszycie". Hołownia zaatakował Tuska. Gromkie brawa"Tego od nas nie usłyszycie". Hołownia zaatakował Tuska. Gromkie brawaŹródło: PAP, fot: Marian Zubrzycki
d2vcpyw
d2vcpyw

Hołownia w swoim wystąpieniu nawiązał do ultimatum Tuska (które szef PO nazwał w Lublinie "serdecznym apelem"). - Kochany Donaldzie, chcę ci powiedzieć, że od naszej długiej, serdecznej rozmowy minął już tydzień i nic się u nas nie zmieniło. Mówię o tej dobrej rozmowie, którą mieliśmy przed tamtym głosowaniem, kiedy fraza "doskonale cię rozumiem" padała tak często, że konkurować z tym mogą tylko nasze żony - mówił, apelując do zebranych, by "nie traktowali jako wroga kogoś, kto myśli inaczej".

Zdaniem Hołowni "partia to nie hotel". - To dyspozytornia w pogotowiu, w straży pożarnej. Każda i każdy z nas umiał w tym życiu przed polityką zadbać o siebie. Dziś jesteśmy tutaj nie dla siebie, jesteśmy tutaj dla innych, dla tych, którym zdecydowaliśmy się służyć - wskazał.

Hołownia przypomniał, że jego start w wyborach prezydenckich był "wkurzem na polityków, którzy uczynili z polityki skrzyżowanie wenezuelskiej telenoweli z galą MMA".

d2vcpyw

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hołownia ma problem. "Zbliża się klęska wyborcza"

"Polityka da ludziom wreszcie żyć"

- Wiem, że to wkurzyło was tak samo, jak wkurzyło mnie. Byliśmy na tyle mądrzy, że ten wkurz zamieniliśmy nie na agresję, a na marzenie, które nas połączyło, o takiej Polsce, w której polityka da ludziom wreszcie żyć, w której będzie więcej powietrza, w której zmieścimy się wszyscy, bo Polska to bardzo duży kraj. W której żadne dziecko nie będzie płakać, bo jakiś tępy polityk chce przeprowadzić tory przez środek pokoju, w którym odrabia lekcje. Taki kraj, gdzie Orlen w jednym gangu z rządem nie będzie okradał ludzi na cenach paliw czy ciepła, gdzie nie będzie musiało być domów dziecka, bo wszystkie dzieci będą w kochających i zadbanych przez państwo rodzinach zastępczych, gdzie minister nie będzie ministrantem - wyliczał.

Polityk dodał, że ma dość "świętej wojny dwóch klanów" w polskiej polityce. - Mówili nam, że znikniemy z mapy politycznej w dwa miesiące po wyborach prezydenckich, że zbankrutujemy, że będziemy planktonem - wymieniał.

Hołownia dodał, że Polska 2050 ma być przykładem, że można "zagłosować w Sejmie zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, sumieniem, wartościami". - Rok 2023 przejdzie do historii, bo będzie to rok, w którym Polską przestanie rządzić Jarosław Kaczyński - zapowiedział polityk, za co został nagrodzony gromkimi brawami.

d2vcpyw

Nowy zarząd partii

Podczas zjazdu wyłoniono przewodniczącego Polski 2050. Został nim Szymon Hołownia. Za jego kandydaturą opowiedziało się 310 członków ugrupowania, którzy wzięli udział w wyborach odbywających się w dniach od 17 do 19 stycznia 2023 roku.

Z kolei w skład zarządu weszli: Michał Kobosko, Agnieszka Buczyńska, Jacek Kozłowski, Hanna Gill-Piątek, Paulina Hennig-Kloska, Paweł Zalewski i Maciej Żywno.

Jak zapowiadają politycy ugrupowania, nowy zarząd partii nakreśli plan działania ugrupowania na najbliższe miesiące, w tym również zarys kształtu kampanii wyborczej.

Michał Kobosko zaznaczył, że zjazd to nie tylko i wyłącznie kwestie organizacyjne, ale przede wszystkim "silny sygnał polityczny", że Polska 2050 Szymona Hołowni jest gotowa na nadchodzące wybory.

d2vcpyw

- Sobotni zjazd i wybór zakończy okres wyborczy w organach partii. Od tego momentu zajmiemy się prekampanią i przygotowaniem do właściwej kampanii wyborczej - powiedział Kobosko. - Chcemy w sobotę wysłać silny sygnał polityczny o naszej gotowości do startu w tegorocznych wyborach - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że w sobotę odbędzie się pierwszy zjazd krajowy partii, a jesienią pierwsze wybory z udziałem ugrupowania. - Naszym celem jest to, by nasza partia osiągnęła znaczący wynik w wyborach i stała się częścią koalicji, która przejmie odpowiedzialność za kraj - powiedział Kobosko.

Niespodzianki w zarządzie?

Pytany o nazwiska kandydatów do zarządu partii, wiceprzewodniczący przyznał, że będą niespodzianki, jednak na szczegóły kazał poczekać do soboty.

d2vcpyw

W marcu ubiegłego roku Szymon Hołownia poinformował o inauguracji działalności partii Polska 2050 Szymona Hołowni. - Mamy prawomocnie zarejestrowaną partię polityczną - mówił zaznaczając, że proces rejestracji trwał półtora roku. Również w marcu odbył się pierwszy kongres partii, podczas którego zaprezentowano władze ugrupowania.

Czytaj też:

Źródła: PAP, WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vcpyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vcpyw
Więcej tematów