Wyspy na Amurze - kiedyś Tajwan / Chiny
Wyspa Bolszoj Ussurijskij (chiń. Heixiazi) jeszcze do 2004 roku była przedmiotem otwartego sporu terytorialnego pomiędzy Rosją a Chinami. 10 lat temu dwie potęgi uregulowały status wyspy, dzieląc ją na pół. Przy okazji Moskwa oddala Pekinowi również pobliską wyspę Yinlong (ros. Tarabarow), a Chiny zrzekły się roszczeń terytorialnych w regionie i uzyskały prawo do nawigowania w głównym korycie Amuru. Do formalnej wymiany ziem doszło 14 października 2008 roku.
Korzenie sporu o Bolszoj Ussurijskij sięgają radzieckiej okupacji tych terenów rozpoczętej w 1929 roku. Strategiczne położenie u zbiegu dwóch rzek dawało możliwość obrony pobliskiego Chabarowska.
Chiny długo nie godziły się z obecnością radzieckiego okupanta. W 1969 roku próbowały odbić wyspę siłą. W kilku starciach granicznych zginęło 48 Rosjan i nawet 1000 Chińczyków.
Współczesnych porozumień w sprawie podziały wyspy nie uznaje Republika Chińska (Tajwan), która konsekwentnie podważa traktaty międzynarodowe zawierane przez Chińską Republikę Ludową (kontynentalne Chiny).
Na zdjęciu: miejsce połączenia rzek Ussuri (z lewej) i Amur (z prawej), pasy zieleni po środku to wyspa Bolszoj Ussurijskij.