64 wsie na wschód za rzeką - kiedyś Tajwan / Chiny
64 wsie na wschód za rzeką to historyczna nazwa osad, które leżały po wschodniej stronie koryta Zeji, naprzeciwko Błagowieszczeńska, największego ośrodka miejskiego Rosji w tej okolicy. Wsie i ziemie (w sumie ok. 3,6 tys. kilometrów kwadratowych), które należały do Chin, zostały pod groźbą wojny odebrane cesarstwu Qing w 1858 roku. Cesarz zdołał objąć protektoratem 64 osady (stąd nazwa), które przez kolejne kilkadziesiąt lat pozostawały chińskie.
Stan rzeczy gwałtownie zmienił się wraz wybuchem powstania bokserów w 1900 roku. Chińscy rebelianci zaatakowali Błagowieszczeńsk, a rosyjski dowódca wojskowy w regionie odpowiedział wyjątkowo brutalnie. Rozkazał wygnanie wszystkich poddanych cesarza (w niektórych miejscach była to połowa populacji), których zapędzono nad rzekę Amur, każąc przepłynąć granicę do Chin. W efekcie utonęło kilka tysięcy ludzi, a "64 wsie" zostały de facto wcielone do Rosji i pozostają przy niej do dziś.
W 1991 roku Chińska Republika Ludowa zrzekła się roszczeń do spornego obszaru, ale Tajwan, który uważa się za jedynego prawnego sukcesora Chińskiego Cesarstwa, nie uznaje tej umowy. Do dziś w Republice Chińskiej nierzadko drukuje się mapy, które przedstawiają ten obszar jako chińskie terytorium.
Na zdjęciu: rzeka Zeja.