Trwa ładowanie...
d1spo1k

Zielona Góra – lokale wyborcze. Do której otwarte? Jak głosować w wybory 2019?

Do której są czynne lokale wyborcze? Gdzie mogę zagłosować? Jak głosować, żeby głos był ważny? To tylko kilka pytań, które tuż przed wyborami 2019 zadają sobie wyborcy. Próbujemy znaleźć odpowiedzi na wszystkie z nich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zielona Góra – lokale wyborcze. Do której otwarte? Jak głosować w wybory 2019?
Zielona Góra – lokale wyborcze. Do której otwarte? Jak głosować w wybory 2019? (Shutterstock.com)
d1spo1k

Lokale wyborcze Zielona Góra. Godziny otwarcia i jak znaleźć ten właściwy

Godziny otwarcia lokali wyborczych w całym kraju są takie same. Początek głosowania nastąpi o godzinie 7 rano, a głosować będzie można do godziny 21. W wyjątkowych sytuacjach PKW może zarządzić przedłużenie głosowania, a tym samym wydłużyć ciszę wyborczą.

Jak znaleźć swój lokal wyborczy – to kolejne ważne pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć. Znalezienie właściwego lokalu wyborczego jest ważne, ponieważ głos można oddać tylko w lokalu wyborczym odpowiednim dla miejsca zameldowania. Wyjątkiem są osoby, które zmieniły rejestr wyborców, dopisały się do spisu wyborców lub posiadają zaświadczenie o prawie do głosowania.

d1spo1k

Na znalezienie lokalu wyborczego, w którym możesz oddać głos, są 3 sposoby:
Jeżeli mieszkasz w bloku, rozejrzyj się uważnie na klatce schodowej. Na tablicach ogłoszeń i drzwiach bardzo często są wywieszane informacje o tym, gdzie możesz oddać głos.

Drugi sposób nie wymaga nawet wychodzenia z łóżka, ponieważ adres swojego lokalu możesz sprawdzić w internecie. Wystarczy wejść na stronę wybory.gov.pl i w zakładce "wyszukiwarka obwodów" podać swój adres zameldowania. Po zatwierdzeniu system pokaże ci adres twojego lokalu wyborczego. Budynek lokalu możesz znaleźć również "ręcznie". Wystarczy, że klikniesz odpowiednie miejsca na mapie lub w rubryki tabeli.

Ostatni sposób może spodobać się osobom aktywnym. Jeżeli nie wiesz, gdzie możesz głosować, udaj się na spacer do pobliskich przedszkoli, szkół, urzędów miasta lub gminy, albo domów kultury. To w tych miejscach najczęściej organizowane są lokale wyborcze. Przed każdym z tych miejsca powinna znajdować się tablica z informacją, o ulicach i numerach budynków, które wchodzą w skład danego obwodu.

Linki do strony wybory.gov.pl, dzięki którym szybciej znajdziesz swój lokal wyborczy:
Lokale wyborcze w Zielonej Górze
Lokale wyborcze w województwie lubuskim

d1spo1k

Wybory 2019. Jak głosować, żeby oddać ważny głos?

Zgodnie z polskim prawem udział w głosowaniu może wziąć każdy obywatel naszego kraju, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18. rok życia. Głosować nie mogą jedynie osoby ubezwłasnowolnione oraz pozbawione praw publicznych lub wyborczych prawomocnym wyrokiem Trybunału Stanu.

Jak wygląda głosowanie? W dniu wyborów należy udać się do lokalu wyborczego odpowiedniego dla miejsca zameldowania. Żeby odebrać karty do głosowania konieczne będzie przedstawienie dokumentu tożsamości (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja szkolna). Na każdej karcie do głosowania trzeba postawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata. Podczas wyborów parlamentarnych głosujemy na jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu. Wypełnione karty należy wrzucić do urny wyborczej ustawionej w lokalu.

Mechanika głosowania wydaje się bardzo prosta, ale wiele osób ma problem z prawidłowym głosowaniem. Podczas wyborów parlamentarnych 2015 oddano 394664 nieważne głosy do Sejmu i aż 604947 nieważnych głosów do Senatu.

d1spo1k

Podziel się opinią

Share
d1spo1k
d1spo1k
Więcej tematów