Zgoda w Sejmie. Kluby PiS i KO poprą wspólnie projekt
Kluby PiS i KO zapowiedziały w czwartek w Sejmie poparcie dla projektu umożliwiającego m.in. czasowe i terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Przepisy mają mieć zastosowanie w sytuacji zagrożenia terytorialnej spójności państwa.
Ważą się losy Ziobry. Sejm zajmie się wnioskiem. ŚLEDŹ NA ŻYWO
Projekt ten ma być stosowany w sytuacjach zagrożenia terytorialnej spójności kraju.
Podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o ochronie cudzoziemców, poseł Jarosław Zieliński z PiS stwierdził, że choć przepisy są niewystarczające, to zmierzają w dobrym kierunku. - Proponowane przepisy nie rozwiążą problemu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez imigrantów w ramach wojny hybrydowej organizowanej przez reżimy Putina i Łukaszenki - powiedział Zieliński.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kaleta wyśmiał rząd Tuska ws. bezpieczeństwa. "To jest cyrk"
Zieliński zapowiedział, że PiS poprze projekt, oczekując jego szybkiego wdrożenia jako narzędzia zapewniającego bezpieczeństwo państwa. - Będziemy monitorować i reagować, gdy cele medialno-wyborcze będą dominować nad troską o bezpieczeństwo Polski - dodał.
Maria Małgorzata Janyska z KO oceniła, że ustawa jest dobra i zapewni bezpieczeństwo. Podkreśliła, że wszystkie wątpliwości dotyczące ustawy zostały wyjaśnione przez wiceszefa MSWiA Macieja Duszczyka. - Państwo musi wyważyć humanitaryzm z obowiązkiem wobec swoich mieszkańców - mówiła Janyska.
Polska2050-TD złożyła poprawkę
Piotr Górnikiewicz (Polska2050-TD) ocenił, że posłowie, debatując nad projektem, decydują nie tylko o kształcie polityki migracyjnej, ale również o bezpieczeństwie, suwerenności i zdolności do odpierania zagrożeń hybrydowych
- Polska i inne kraje Unii Europejskiej stają się celem celowo organizowanych operacji migracyjnych. Nie chodzi tu o zwykły ruch ludności, ale o przemyślaną strategię wywierania presji politycznej poprzez destabilizację naszych granic - podkreślił.
W imieniu klubu oraz na prośbę rządu złożył poprawkę, która wyklucza rozdzielanie rodzin na granicy. Dodał, że wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom organizacji pozarządowych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Komisja regulaminowa podjęła decyzję ws. Romanowskiego