Zemsta Teheranu na Berlinie. Iran wyrzuca Niemców

Zemsta Teheranu na Berlinie. Iran wyrzuca Niemców

Ajatollah Ali Chamanei przewodzi rządom mułłów irańskich, zaprowadzającym terror i łamiącym prawa człowieka
Ajatollah Ali Chamanei przewodzi rządom mułłów irańskich, zaprowadzającym terror i łamiącym prawa człowieka
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2017 Anadolu Agency
01.03.2023 12:02

Dwaj niemieccy dyplomaci muszą opuścić Teheran. To kara, jaką reżim mułłów skupionych przy władzy Alego Chameneiego, zareagował na odesłanie do domu dwóch przedstawicieli irańskiej placówki w Berlinie.

Iran postanowił uciąć działania, które uznaje za ingerencję rządu federalnego Niemiec w swoje sprawy wewnętrzne i ogłosił w środę decyzję. Niemieccy dyplomaci muszą wyjechać z Teheranu. To odwet za wydalenie przez niemiecką minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock dwóch Irańczyków, delegowanych na dyplomatyczną placówkę do Niemiec.

Jak podaje "Bild", zostali oni uznani w zeszłym tygodniu przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Berlinie za osoby niepożądane. To efekt uporu rządu irańskiego, który postanowił zignorować niemieckie apele o uwolnienie obywatela Niemiec irańskiego pochodzenia, Jamshida Sharmahd.

Mężczyzna został skazany na śmierć w pokazowym procesie, który - jak wszystko wskazuje - został, podobnie jak wiele takich sądowych przypadków w Iranie, sfingowany. 67-latek został przez rewolucyjny sąd w Teheranie uznany za terrorystę. Nie pozwolono mu wisieć się z prawnikiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jamshid Sharmahd z Iranu wyjechał jako siedmiolatek. Do ojczyzny przyjechał tylko raz, przed wieloma laty, by wziąć ślub. Mieszkał w Niemczech, a w 2003 roku przeniósł się do USA.

Zemsta Teheranu na Berlinie. Iran wyrzuca Niemców

Krytykował reżim w Teheranie, działał w ugrupowaniu Zgromadzenie Królestwa Iranu w Los Angeles. Alarmował, że irańscy mułłowie łamią prawa człowieka.

1 sierpnia 2020 został porwany podczas podróży służbowej w Dubaju. Od tamtego czasu jest izolowany, torturowany i pozbawiony kontaktu z rodziną oraz ze swoim prawnikiem. Zmuszono go do przyznania się do winy w telewizji państwowej. W pokazowym procesie wydany został wyrok śmierci.

Według przewodniczącej niemieckiej Komisji Praw Człowieka, Renate Alt, zarzuty postawione mężczyźnie to farsa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Berlinie postanowiło wywrzeć presję na irański rząd. Nie przyniosło to jednak oczekiwanych skutków, a przyczyniło się do eskalacji konfliktu na poziomie dyplomatycznym.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (29)
Zobacz także