Szykuje się uderzenie na Krym? Jest wyraźny sygnał od Zełenskiego
- Krym i związana z nim bitwa na Morzu Czarnym staną się w 2024 roku środkiem ciężkości wojny - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla tygodnika "The Economist". Wskazał także najważniejsze zadania w wojnie lądowej.
Zdaniem Zełenskiego pogląd, że Rosja wygrywa trwającą już blisko dwa lata wojnę z Ukrainą, jest tylko "wrażeniem". - Moskwa w dalszym ciągu ponosi ciężkie straty na polu bitwy - oświadczył. Podkreślił, że nie ma realnych oznak zainteresowania Rosji pokojem, a wszelkie oznaki chęci rozmów biorą się z tego, że Rosji kończy się broń i żołnierze. - Widzę jedynie kroki kraju terrorystycznego - powiedział cytowany przez agencję Reutera prezydent.
Zełenski podkreślił, że izolowanie okupowanego Krymu i osłabienie tam rosyjskiego potencjału wojskowego "jest dla nas niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób możemy zmniejszyć liczbę ataków z tego regionu". Prezydent jest przekonany, że udana operacja byłaby "przykładem dla świata" i miałaby ogromne skutki także wewnątrz Rosji - utrata centralnego elementu kremlowskiej propagandy pokazałaby, że "tysiące rosyjskich oficerów zginęło tylko z powodu ambicji Putina".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co nas czeka w 2024 r.? Ekonomista wskazał najważniejsze wyzwanie
Zełenski twierdzi jednak, że szybkość osiągnięcia sukcesu będzie zależała od pomocy wojskowej, jaką Ukraina otrzyma od swoich zachodnich partnerów. Poprosił o Taurusy, produkowane w Niemczech pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Mogłyby pozwolić Ukrainie na zniszczenie mostu Kerczeńskiego, skutecznie izolując Półwysep Krymski od Rosji. - Rosja musi wiedzieć, że dla nas jest to obiekt wojskowy - podkreślił Zełenski.
Jak powiedział prezydent, jego bezpośrednim zadaniem w wojnie lądowej będzie "obrona wschodu, ocalenie bardzo ważnych miast Ukrainy na wschodzie i południu: Charkowa, Dniepru, Zaporoża, Chersonia, Mikołajowa", a także ochrona infrastruktury krytycznej.
Czytaj także:
Źródło: PAP, "The Economist"
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski