Zdumiewające wyniki badań poparcia dla partii; różnica między PiS a PO - 19 pkt. proc.

Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 38 proc. badanych przez Kantar Public. Na drugą w zestawieniu - Platformę Obywatelską - 19 proc. To znaczny wzrost PiS w stosunku do tych samych badań z marca i znaczny spadek poparcia dla PO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdumiewające wyniki badań poparcia dla partii; różnica między PiS a PO - 19 pkt. proc.
(Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)

Jeszcze w lutym z tego samego badania poparcia dla partii wykonanego przez Kantar Public (dawniej Zespół Badań Społecznych TNS Polska) wynikało, że spośród ankietowanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach na PiS oddałoby swój głos 33 proc., a 22 proc - na PO. Wówczas różnica wynosiła 11 punktów procentowych. Obecnie różnica między partiami na dwóch pierwszych miejscach w sondażu wynosi aż 19 punktów.

Tymczasem z badania, wykonanego w marcu przez Kantar Public dla "Gazety Wyborczej" wynika, że różnica między PiS a PO wynosiłaby tylko 3 punkty procentowe. Na Prawo i Sprawiedliwość głos oddałoby 27 proc. Polaków, zaś na Platformę Obywatelską głosowałoby 24 proc.

W obecnym sondażu ugrupowanie Kukiz '15 może liczyć na poparcie 11 proc. Polaków. Próg wyborczy osiągnęłaby jeszcze Nowoczesna - na tę partię chciało głosować 5 proc. ankietowanych.

Nieco poniżej progu wyborczego znalazłyby się: SLD (4 proc. poparcia), PSL (3 proc.), Partia Razem (2 proc.), partia Wolność (dawniej partia KORWiN - 1 proc.) i Twój Ruch (1 proc.)

Z badania zrealizowanego przez Kantar Public wynika, że łącznie 69 proc. badanych wyraziło gotowość wzięcia udziału w wyborach: 29 proc. - zdecydowanie, a 40 proc. raczej poszłoby do urn. Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 proc. badanych nie było zdecydowanych, komu przekazaliby swoje poparcie.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 6-11 kwietnia 2017 r. na reprezentatywnej próbie 1037 dorosłych Polaków za pomocą wywiadów telefonicznych CATI.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.