Zdumiewająca wolta Turcji. Ankara się wycofuje
Turcja prawdopodobnie nie kupi amerykańskich odrzutowców F-16 - informuje jeden z tureckich urzędników. Wniosek o zakup 40 amerykańskich myśliwców i 80 zestawów modernizacyjnych dla posiadanych już samolotów bojowych został złożony pod koniec 2021 roku. Głównym powodem rezygnacji Ankary ma być cena.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
"Drogie i przestarzałe F-16"
Ankara prawdopodobnie cofnie swoją decyzję o zakupie amerykańskich odrzutowców F-16 z uwagi na wysoką cenę. Drugi powód nagłej niechęci Turków do F-16 to wiek odrzutowców. Na rynku pojawiły się "bardziej nowoczesne opcje". Taką informację przekazał w poniedziałek członek tureckiej Rady Bezpieczeństwa i Polityki Zagranicznej.
W październiku 2021 roku Turcja zwróciła się do Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o zakup myśliwców F-16 oraz zestawów modernizacyjnych, ponieważ starzejąca się flota tureckich sił powietrznych wymaga gruntownej modernizacji. Jednak relacje między Turcją a USA stały się w ciągu ostatnich lat dość trudne, szczególnie po tym, jak władze kupiły system rakiet obronnych rosyjskiej produkcji, co spowodowało nałożenie sankcji i usunięcie tego kraju z programu myśliwców F-35.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosjanie wyśmiani. W tym żołnierze Putina walczą na froncie
Działania USA
Pod koniec lutego sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone nie mogą sprzedawać Turcji myśliwców F-16 bez zgody Kongresu. Amerykański Kongres postawił jasne warunki wobec transakcji, związane głównie z działaniami Ankary wobec Grecji (Turcja otwarcie kwestionuje grecką suwerenność w obrębie Morza Egejskiego). Decyzja miała też zależeć od zgody Ankary na przyjęcie Finlandii i Szwecji do struktur NATO. Turcja chciała, by myśliwce przekazano jej bezwarunkowo.
Jeszcze w styczniu 2023 roku turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu wyraził nadzieję na szybkie przezwyciężenie trudności w sprawie F-16 z Waszyngtonem, zaznaczając, że zakup myśliwców jest zgodny ze wspólnymi interesami strategicznymi obu krajów.