Szwajcaria rozsierdziła kraje Zachodu. Cierpliwość się kończy
Helweci blokują dostawy broni Kijowowi. Działania Szwajcarów "frustrują" zachodnich sojuszników Ukrainy - informuje "The Wall Street Journal". - Muszą zrobić więcej, by pomóc - podkreślił przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy.
01.03.2023 12:27
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Helweci od miesięcy blokują dostawy uzbrojenia Kijowowi. Do rządu w Bernie apelowały w tej sprawie Niemcy, Dania i Hiszpania. Szwajcarzy wyjaśniają, że nie mogą wyrazić na to zgody - powołują się na politykę neutralności kraju i ustawę o materiałach wojennych.
- W przypadku Ukrainy nie chodzi o neutralność - podkreślał w ubiegłym miesiącu szef NATO cytowany w "The Wall Street Journal". - Chodzi o poszanowanie prawa do samoobrony, ochronę rządów prawa i obronę Karty Narodów Zjednoczonych - dodał Jens Stoltenberg.
Politycy z Kijowa planują złożyć wizytę w Bernie, by przekonać Szwajcarów do zmiany decyzji. - Muszą zrobić więcej, by pomóc Ukrainie - oświadczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy Oleksandr Mereżko.
Polityka neutralności
Szwajcaria od początków XIX w. jest neutralna, co oznacza, że kraj nie angażuje się w konflikty zbrojne i nie staje w nich po żadnej stronie. Gdy w ubiegłym roku wybuchła wojna w Ukrainie Berno przyłączyło się jednak do unijnych sankcji przeciwko Moskwie. Helweci znaleźli się wówczas na liście "nieprzyjaznych" krajów Kremla.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zachodnie kraje naciskają na rząd w Bernie. Międzynarodowa presja i nastroje społeczne sprawiają, że Szwajcarzy rozważają zerwanie z wielowiekową tradycją neutralności. Helweci dyskutują o nowelizacji ustawy o materiałach wojennych, by zezwolić na przekazanie uzbrojenia Ukrainie. - Zgoda na reeksport materiałów wyprodukowanych w Szwajcarii nie narusza naszej neutralności, natomiast odmowa może zniszczyć nasz przemysł zbrojeniowy - podkreślił lider partii FDP, który złożył projekt ustawy o złagodzeniu przepisów w kraju.
Thierry Burkart zaznacza, że "stawka jest duża" - Szwajcaria jest 14. największym eksporterem broni na świecie, przemysł odpowiada za blisko 1 proc. jej PKB. Ustawodawcy w Bernie są jednak w tej sprawie podzieleni.