Szwajcaria rozsierdziła kraje Zachodu. Cierpliwość się kończy
Helweci blokują dostawy broni Kijowowi. Działania Szwajcarów "frustrują" zachodnich sojuszników Ukrainy - informuje "The Wall Street Journal". - Muszą zrobić więcej, by pomóc - podkreślił przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Helweci od miesięcy blokują dostawy uzbrojenia Kijowowi. Do rządu w Bernie apelowały w tej sprawie Niemcy, Dania i Hiszpania. Szwajcarzy wyjaśniają, że nie mogą wyrazić na to zgody - powołują się na politykę neutralności kraju i ustawę o materiałach wojennych.
- W przypadku Ukrainy nie chodzi o neutralność - podkreślał w ubiegłym miesiącu szef NATO cytowany w "The Wall Street Journal". - Chodzi o poszanowanie prawa do samoobrony, ochronę rządów prawa i obronę Karty Narodów Zjednoczonych - dodał Jens Stoltenberg.
Politycy z Kijowa planują złożyć wizytę w Bernie, by przekonać Szwajcarów do zmiany decyzji. - Muszą zrobić więcej, by pomóc Ukrainie - oświadczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy Oleksandr Mereżko.
Polityka neutralności
Szwajcaria od początków XIX w. jest neutralna, co oznacza, że kraj nie angażuje się w konflikty zbrojne i nie staje w nich po żadnej stronie. Gdy w ubiegłym roku wybuchła wojna w Ukrainie Berno przyłączyło się jednak do unijnych sankcji przeciwko Moskwie. Helweci znaleźli się wówczas na liście "nieprzyjaznych" krajów Kremla.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezawodny patent Ukraińców. Niesamowite, jak sprawdza się na froncie
Zachodnie kraje naciskają na rząd w Bernie. Międzynarodowa presja i nastroje społeczne sprawiają, że Szwajcarzy rozważają zerwanie z wielowiekową tradycją neutralności. Helweci dyskutują o nowelizacji ustawy o materiałach wojennych, by zezwolić na przekazanie uzbrojenia Ukrainie. - Zgoda na reeksport materiałów wyprodukowanych w Szwajcarii nie narusza naszej neutralności, natomiast odmowa może zniszczyć nasz przemysł zbrojeniowy - podkreślił lider partii FDP, który złożył projekt ustawy o złagodzeniu przepisów w kraju.
Thierry Burkart zaznacza, że "stawka jest duża" - Szwajcaria jest 14. największym eksporterem broni na świecie, przemysł odpowiada za blisko 1 proc. jej PKB. Ustawodawcy w Bernie są jednak w tej sprawie podzieleni.