Trwa ładowanie...

Zdradził Rosję. Wiadomo, kto zabił pilota w Hiszpanii

Maksim Kuzminow, kapitan rosyjskiego śmigłowca Mi-8, który uciekł z Rosji w 2023 roku i zaszył się na Ukrainie, a następnie przeniósł się do Hiszpanii, został zamordowany 13 lutego. Jego zabójstwo przypisuje się dwóm Czeczenom, którzy według informacji uzyskanych przez madrycki dziennik "El Mundo", byli wynajęci przez Kreml.

Maksim KuzminowMaksim KuzminowŹródło: East News, fot: Vladyslav Musiienko
d4ieqx3
d4ieqx3

Jak wynika z prowadzonego śledztwa, Czeczeni współpracujący z rosyjskimi służbami specjalnymi zdołali zlokalizować byłego kapitana rosyjskich sił powietrznych poprzez śledzenie jego matki, Inny Kuzminowej. Kobieta utrzymywała kontakt ze swoim 28-letnim synem, który ukrywał się w miejscowości La Vila Joiosa, położonej w prowincji Alicante na wschodzie Hiszpanii.

"El Mundo" informuje, że Inna Kuzminowa miała kluczowy wpływ na przygotowanie ucieczki syna, która miała miejsce 9 sierpnia. Tego dnia Kuzminow, wraz z dwoma członkami załogi swojego helikoptera, opuścił lotnisko wojskowe w Kursku pod pretekstem oficjalnie zaplanowanego zadania. Po wylądowaniu w obwodzie charkowskim na Ukrainie, został przejęty przez tamtejszą armię, która zapewniła mu bezpieczeństwo i zaoferowała możliwość pozostania w kraju. Wcześniej na Ukrainę przybyła Inna Kuzminowa.

d4ieqx3

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Moment ataku pilota MiG-29. Pociski z USA spadły na Rosjan

Madrycki dziennik sugeruje również, że rosyjskie służby mogły dowiedzieć się o miejscu pobytu Kuzminowa dzięki informacjom przekazanym przez jego byłą partnerkę, z którą utrzymywał kontakt po ucieczce.

Mógł zwrócić na siebie uwagę

Z informacji przekazanych przez "El Mundo" wynika, że fałszywe są doniesienia części rosyjskich mediów, które twierdziły, że po przybyciu do Hiszpanii w październiku ubiegłego roku, Kuzminow zaczął nadużywać alkoholu i narkotyków. Dziennik podkreśla, że Rosjanin mógł jednak zwrócić na siebie uwagę dużymi wydatkami.

"El Mundo" ustaliło również, że władze Hiszpanii były świadome obecności pilota na wschodzie kraju pod fałszywym nazwiskiem od początku jego pobytu. Według dziennika, oznacza to, że minister obrony Hiszpanii Margarita Robles nie mówiła prawdy, twierdząc, że hiszpańskie służby nie miały informacji na temat Kuzminowa.

d4ieqx3

Śledztwo potwierdziło, że rosyjski zbieg ukrywał się pod nazwiskiem 33-letniego obywatela Ukrainy, Ihora Szewczenki. Mieszkał w miejscu, gdzie rezydowało wielu Rosjan, co mogło ułatwić przestępcom dotarcie do niego i przeprowadzenie egzekucji.

Z informacji wynikających ze śledztwa wynika, że członkowie czeczeńskiej grupy przestępczej, wynajęci do zabicia Kuzminowa, oddali sześć strzałów w jego kierunku przy garażu, z którego korzystał. Hiszpańskie służby potwierdziły, że zamachowcy użyli amunicji Makarow 9x18 mm, popularnej w ZSRR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ieqx3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4ieqx3
Więcej tematów