Trwa ładowanie...

Zbigniew Ziobro odznaczył wydalonego z Norwegii konsula

Minister sprawiedliwości odznaczył konsula Sławomira Kowalskiego medalem Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości. - Należy się mu bardziej niż komukolwiek innemu - podkreślił Zbigniew Ziobro. Dyplomata walczący m.in. o prawa polskich dzieci niedawno został wydalony z Norwegii.

Share
Zbigniew Ziobro odznaczył wydalonego z Norwegii konsula
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d79r2tb

- Urząd, działając często bezwzględnie, w tle którego widać duże interesy ekonomicznie, odbiera bezdusznie dzieci i nie widzi w tym większych problemów, że te dzieci trafiają do innych rodzin zastępczych - mówił podczas uroczystości Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości we wtorek uhonorował medalem Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości byłego konsula RP w Norwegii Sławomira Kowalskiego. - Wielokrotnie wyciągał pomocną dłoń do polskich rodzin, które znajdowały się w strasznym dramacie - podkreślił Ziobro.

I dodał, że "dzięki jego pomocy w bardzo wielu wypadkach udało się odzyskać polskie dzieci". Minister uznał, że nagroda "należy się mu bardziej niż komukolwiek innemu".

d79r2tb

Sławomir Kowalski walczył z odbieraniem dzieci polskim rodzinom

- Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, które przyjmuję z wielką wdzięcznością i odbieram je jako wyróżnienie nie tylko dla mnie - powiedział Kowalski. Dyplomata podkreślił, że "najlepszym i najpełniejszym wsparciem dla tych, którzy walczyli o odzyskanie swoich dzieci" byli inni rodzice.

W styczniu norweskie MSZ poinformowało, że Kowalski zostaje wydalony z kraju. Było to podyktowane "niezgodną z rolą dyplomaty działalnością konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwym zachowaniem wobec funkcjonariuszy publicznych".

Szczególnie głośnym echem odbiła się sytuacja z wizyty dyplomaty u dzieci odbieranych polskim rodzicom przez Urząd ds. Ochrony Dzieci czyli tzw. Barnevernet. Urzędnicy twierdzili, że konsul był agresywny. Na miejsce wezwano policję. Funkcjonariusze wypchnęli go z siedziby urzędu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d79r2tb

Podziel się opinią

Share
d79r2tb
d79r2tb
Więcej tematów