Qaqwqwrqw

Norweska konsul ma tydzień na opuszczenie Polski. Odwet za Sławomira Kowalskiego

Jest reakcja Polski na decyzję norweskich władz, które uznały konsula Sławomira Kowalskiego persona non grata. Polska strona dała tydzień na opuszczenie kraju norweskiej konsul.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konsul Sławomir Kowalski
Konsul Sławomir Kowalski (MSZ)
Qaqwqwrqw

O tej decyzji poinformował IAR, który powołuje się na słowa wiceszefa MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wcześniej napisał na Twitterze, że władze norweskie uznały konsula Sławomira Kowalskiego za persona non grata, co uniemożliwia mu dalsze wykonywanie funkcji.

"Będę zabiegać, by konsul S. Kowalski mógł jak najlepiej wykorzystać swą wiedzę i doświadczenie w działaniach podejmowanych przez Państwo Polskie w zakresie ochrony praw obywateli zamieszkałych poza granicami RP" - dodał Szynkowski na Twitterze.

Qaqwqwrqw

Zdaniem norweskiego MSZ, wielokrotnie spływały skargi na polskiego konsula. Urzędnik miał grozić i częściowo stosować przemoc wobec funkcjonariuszy. Co więcej, Kowalski odmawiał wykonania poleceń policji, a w niektórych przypadkach jego zachowanie zostało zgłoszone organom ścigania.

Sławomir Kowalski został w 2016 roku "Konsulem Roku". Jak czytamy na stronie MSZ, został nagrodzony za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych.

Zobacz także: Austracki biznesmen oskarżający Kaczyńskiego stawił się w warszawskiej prokuraturze

Qaqwqwrqw

Warto przypomnieć, że w styczniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii poinformowało o wydaleniu Sławomira Kowalskiego, polskiego konsula. Zdaniem MSZ Norwegii, wydalenie Kowalskiego z kraju jest podyktowane "niezgodną z rolą dyplomaty działalnością konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwym zachowaniem wobec funkcjonariuszy publicznych".

Z kolei szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz zdecydował o pozostaniu konsula na stanowisku do końca kadencji czyli do czerwca.

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw