ycipk-484zyl
ycipk-484zyl

Zbigniew Stonoga - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zbigniew Stonoga to polski biznesmen, działacz polityczny oraz społeczy Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Podziel się
ycipk-484zyl

Zbigniew Stonoga jest polskim biznesmenem, działaczem politycznym oraz społecznym. W 2015 roku opublikował akta ze śledztwa ws. afery podsłuchowej.

Zbigniew Stonoga - życiorys

Zbigniew Stonoga urodził się 17 października 1974 roku w miejscowości Ozimek. Ma wykształcenie średnie, techniczne. Jak deklaruje studiował na Uniwersytecie Warszawskim, jednak studiów nie ukończył. Swoją karierę rozpoczynał od pracy jako sklepowy sprzedawca. Następnie założył sieć sklepów i zainwestował w drukarnię. Na początku XXI wieku zaczął aktywnie angażować się w politykę. W 2004 roku trafił do więzienia, gdzie spędził 2 lata. Postawiono mu kilkadziesiąt wyroków, które nie zostały potwierdzone.

Po kilku latach o Stonodze znowu zrobiło się głośno za sprawą zamknięcia salonów samochodowych, które, jak sam mówi, do upadku doprowadził Urząd Skarbowy. W 2015 roku zaczął wydawać "Gazetę Stonoga" i zaangażował się w działalność w mediach społecznościowych, gdzie opublikował akta afery podsłuchowej. W internecie znalazły się dane osobowe polityków, a także zeznania oraz dowody w śledztwie.

Dwa dni po opublikowaniu akt do dymisji podali się m.in. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, minister sportu i turystyki Andrzej Biernat oraz minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Dwa tygodnie później z funkcji marszałka sejmu zrezygnował Radosław Sikorski. W maju 2017 roku Zbigniew Stonoga został skazany na rok pozbawienia wolności za przywłaszczenie auta.

ycipk-484zyl

Zbigniew Stonoga w polityce

Zbigniew Stonoga rozpoczął aktywną działalność polityczną na początku XXI wieku. Był doradcą posłów Samoobrony oraz, jak donoszą media, Andrzeja Leppera. W 2014 roku przystąpił do prawicowej partii Kongres Nowej Prawicy. Planował kandydować w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Kilka miesięcy przed wyborami zrezygnował z tego pomysłu, popierając w wyborach Janusza Korwina-Mikkego. W drugiej turze wyborów prezydenckich Zbigniew Stonoga poparł prezydenta Andrzeja Dudę. We wrześniu 2015 roku powołał partię SPP, która w jesiennych wyborach parlamentarnych nie odniosła sukcesu i została zlikwidowana.

Działalność społeczna Stonogi

Zbigniew Stonoga kilkukrotnie wspierał policję w prowadzeniu śledztw. Przyczynił się m.in do aresztowań pedofilów. W 2017 roku pomógł w sfinansowaniu nagrody pieniężnej za informacje dotyczące zabójstwa nastolatka.

Od kilku lat Stonoga prowadzi działalność charytatywną. Swoje działania dokumentuje na Facebooku, gdzie także otrzymuje prośby o pomoc od ludzi chorych, ubogich czy poszkodowanych.

ycipk-484zyl

Poglądy polityczne Zbigniewa Stonogi

Partia SPP Zbigniewa Stonogi popierała ideę wolnego rynku oraz antykomunizmu. Zbigniew Stonoga chciał zlikwidować ZUS i KRUS, zastępując je prywatnymi składkami emerytalnymi. Planował wprowadzenie jednej stawki podatku VAT. Uważał, że obecny kodeks karny jest zbyt łagodny w przypadku niektórych przestępstw. Do jednych z głównych postulatów partii Stonogi należało także wprowadzenie zakazu pełnienia funkcji publicznych przez osoby, które obejmowały je przed 1990 rokiem.

Data urodzenia

17.10.1974

Miejsce urodzenia

Ozimek

Profesja

biznesmen, działacz polityczny oraz społeczy

ycipk-484zyl
ycipk-484zyl
ycipk-484zyl