Trwa ładowanie...
d4diqay

Zbigniew Stonoga

Najnowsze informacje
3.8
(36 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Ozimek

d4diqay
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Zbigniew Stonoga jest polskim biznesmenem, działaczem politycznym oraz społecznym. W 2015 roku opublikował akta ze śledztwa ws. afery podsłuchowej.

Zbigniew Stonoga - życiorys

Zbigniew Stonoga urodził się 17 października 1974 roku w miejscowości Ozimek. Ma wykształcenie średnie, techniczne. Jak deklaruje studiował na Uniwersytecie Warszawskim, jednak studiów nie ukończył. Swoją karierę rozpoczynał od pracy jako sklepowy sprzedawca. Następnie założył sieć sklepów i zainwestował w drukarnię. Na początku XXI wieku zaczął aktywnie angażować się w politykę. W 2004 roku trafił do więzienia, gdzie spędził 2 lata. Postawiono mu kilkadziesiąt wyroków, które nie zostały potwierdzone.

Po kilku latach o Stonodze znowu zrobiło się głośno za sprawą zamknięcia salonów samochodowych, które, jak sam mówi, do upadku doprowadził Urząd Skarbowy. W 2015 roku zaczął wydawać "Gazetę Stonoga" i zaangażował się w działalność w mediach społecznościowych, gdzie opublikował akta afery podsłuchowej. W internecie znalazły się dane osobowe polityków, a także zeznania oraz dowody w śledztwie.

Dwa dni po opublikowaniu akt do dymisji podali się m.in. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, minister sportu i turystyki Andrzej Biernat oraz minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Dwa tygodnie później z funkcji marszałka sejmu zrezygnował Radosław Sikorski. W maju 2017 roku Zbigniew Stonoga został skazany na rok pozbawienia wolności za przywłaszczenie auta.

Zbigniew Stonoga w polityce

Zbigniew Stonoga rozpoczął aktywną działalność polityczną na początku XXI wieku. Był doradcą posłów Samoobrony oraz, jak donoszą media, Andrzeja Leppera. W 2014 roku przystąpił do prawicowej partii Kongres Nowej Prawicy. Planował kandydować w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Kilka miesięcy przed wyborami zrezygnował z tego pomysłu, popierając w wyborach Janusza Korwina-Mikkego. W drugiej turze wyborów prezydenckich Zbigniew Stonoga poparł prezydenta Andrzeja Dudę. We wrześniu 2015 roku powołał partię SPP, która w jesiennych wyborach parlamentarnych nie odniosła sukcesu i została zlikwidowana.

Działalność społeczna Stonogi

Zbigniew Stonoga kilkukrotnie wspierał policję w prowadzeniu śledztw. Przyczynił się m.in do aresztowań pedofilów. W 2017 roku pomógł w sfinansowaniu nagrody pieniężnej za informacje dotyczące zabójstwa nastolatka.

Od kilku lat Stonoga prowadzi działalność charytatywną. Swoje działania dokumentuje na Facebooku, gdzie także otrzymuje prośby o pomoc od ludzi chorych, ubogich czy poszkodowanych.

Poglądy polityczne Zbigniewa Stonogi

Partia SPP Zbigniewa Stonogi popierała ideę wolnego rynku oraz antykomunizmu. Zbigniew Stonoga chciał zlikwidować ZUS i KRUS, zastępując je prywatnymi składkami emerytalnymi. Planował wprowadzenie jednej stawki podatku VAT. Uważał, że obecny kodeks karny jest zbyt łagodny w przypadku niektórych przestępstw. Do jednych z głównych postulatów partii Stonogi należało także wprowadzenie zakazu pełnienia funkcji publicznych przez osoby, które obejmowały je przed 1990 rokiem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4diqay
d4diqay
d4diqay
Więcej tematów
d4diqay