PolskaZbigniew Rau nowym ministrem spraw zagranicznych. Zastąpi Jacka Czaputowicza

Zbigniew Rau nowym ministrem spraw zagranicznych. Zastąpi Jacka Czaputowicza

Zbigniew Rau nowym szefem MSZ
Zbigniew Rau nowym szefem MSZ
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

20.08.2020 18:11

W czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowego ministra spraw zagranicznych. Jest nim poseł PiS Zbigniew Rau. Zastąpi on Jacka Czaputowicza, który podał się do dymisji. Tym samym potwierdziły się ustalenia Wirtualnej Polski.

Zbigniew Rau to profesor prawa, kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych na łódzkim Wydziale Prawa i Administracji.

Na specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowego ministra mówiąc, że Zbigniew Rau to człowiek, który poświęcił się prawu i tematyce zagranicznej. - Zajmuje się także tematyką transatlantycką. Ma zainteresowania gospodarcze i europejskie. Miałem zaszczyt poznać profesora Raua już wiele lat temu. Wiem jakie są jego cele one i wiem, że są zbieżne z naszymi celami - chwalił nowego ministra premier.

Z PiS był związany od 2015 roku (choć nie posiada legitymacji partyjnej). W 2005 roku został wybrany na senatora, ale w przyspieszonych wyborach w 2007 roku nie ubiegał się o reelekcję. W 2015 roku został wojewodą łódzkim w 2015 roku. Ten urząd zostawił swojemu byłemu asystentowi Tobiaszowi Bocheńskiemu, a sam "wybrał się" do Sejmu (ponownie z ramienia PiS). Jest przewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Fala odejść w rządzie

Jego poprzednik Jacek Czaputowicz podał się do dymisji w czwartek rano. Choć minister zapowiadał swoją dymisję wcześniej, to jej termin - głównie ze względu na kryzys białoruski i otrucie lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego - wydał się wielu komentatorom kontrowersyjny. To kolejne odejście z rządu, w krótkim czasie.

W poniedziałek z resortem zdrowia pożegnał się wiceminister Janusz Cieszyński. Dzień później swoje stanowisko opuścił jego szef minister Łukasz Szumowski. Tego samego dnia swoje odejście z Ministerstwa Cyfryzacji zapowiedziała wiceminister Wanda Buk, która przeszła na kierownicze stanowisko w PGE. Te cztery dymisje w tak krótkim czasie wywołały lawinę komentarzy. Była ona spowodowana głównie tym, że premier Mateusz Morawiecki zapowiadał rekonstrukcję rządu po wyborach prezydenckich.

Nowym ministrem zdrowia został Adam Niedzielski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (277)
Zobacz także