Trwa ładowanie...

Zawieszenie broni w Strefie Gazy? Są doniesienia z Egiptu

Dwa zastrzegające sobie anonimowość źródła ze służb specjalnych Egiptu twierdzą, że Izrael i Hamas są otwarte na ponowne zawieszenie broni i uwolnienie zakładników. Problem w tym, że nie mogą dojść do porozumienia co do szczegółów - poinformowała w niedzielę agencja Reutera.

Zawieszenie broni w Strefie Gazy? Są doniesienia z EgiptuZawieszenie broni w Strefie Gazy? Są doniesienia z EgiptuŹródło: EPA, PAP, fot: ABIR SULTAN
d43vhqb
d43vhqb

Hamas nalega na jednostronne ustalenie listy zakładników do uwolnienia i domaga się, aby izraelskie oddziały wycofały się za z góry określoną linię. Izrael gotów jest się zgodzić na ustalenie listy przez Hamas, ale chce ją zobaczyć przed określeniem czasu i okresu trwania zawieszenia broni; odmawia też wycofania wojsk za określoną linię - przekazał Reuters, powołując się na anonimowe źródła.

Agencja dodała, że przedstawiciele Egiptu i Kataru, którzy negocjowali pierwsze, trwające tydzień zawieszenie broni i wymianę zakładników, mieli nalegać na przyspieszenie pomocy humanitarnej i otwarcie przejścia granicznego Kerem Szalom przed rozpoczęciem jakichkolwiek negocjacji. Gdy przejście otwarto, pomoc była opóźniana przez inspekcje.

Rozmowy trwają

Reuters podał też, że szef izraelskiego wywiadu rozmawiał w piątek z premierem Kataru, co wzbudziło nadzieję na wstrzymanie walk.

d43vhqb

Władze izraelskie oceniają, że palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas nadal przetrzymuje w Strefie Gazy 134 zakładników: 114 mężczyzn i 20 kobiet; w grupie tej są dwie osoby niepełnoletnie i 10 w wieku powyżej 75 lat.

Większość to Izraelczycy, a 11 - cudzoziemcy.

Podczas trwającego kilka dni rozejmu Hamas uwolnił 110 zakładników: 86 Izraelczyków i 24 cudzoziemców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43vhqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d43vhqb
Więcej tematów