Trwa ładowanie...
d1048zv

Zatoka Perska: dlaczego zatonęła "Samara"?

Nurkowie amerykańskiej marynarki odnaleźli ciało amerykańskiego marynarza, który 6 dni temu zginął w tonącym zbiornikowcu na wodach Zatoki Perskiej. Amerykanin był członkiem inspekcji, która kontrolowała pływający pod banderą Zjednoczonych Emiratów Arabskich zbiornikowiec "Samara".

d1048zv
d1048zv

Na pokładzie statku nielegalnie przewożono 1700 ton irackiej ropy, sprzedanej przez Irak z przekroczeniem limitu ustalonego przez ONZ. Podczas kontroli zbiornikowiec zatonął. Zginęli dwaj iraccy marynarze i amerykański inspektor. Prowadzone są poszukiwania jeszcze jednego inspektora. Nie wiadomo dotąd, jakie były przyczyny zatonięcia statku.

Według pierwszych ustaleń, statek był mocno przeciążony, co też mogło spowodować jego utonięcie. Rzecznik amerykańskiej marynarki powiedział, że podczas przeprowadzania kontroli nie słychać było żadnych strzałów i nic nie wskazuje na to, aby na statku doszło do zbrojnych incydentów.

Okręty amerykańskiej marynarki wojennej patrolują Zatokę Perską od 1990 r., gdy Organizacja Narodów Zjednocznych po irackiej inwazji na Kuwejt nałożyła na Irak sankcje ekonomiczne. (mag)

d1048zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1048zv
Więcej tematów