Trwa ładowanie...

Putin potrzebował pomocy? Zastanawiające nagranie z Uzbekistanu

W ubiegłym tygodniu odbył się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Podczas wydarzenia Władimir Putin wielokrotnie musiał zmierzyć się z trudnymi wizerunkowo sytuacjami. Obserwatorzy wskazują, że międzynarodowe wydarzenie było dla Putina "pasmem upokorzeń". Kolejny raz wzmogły się także dyskusje na temat zdrowia rosyjskiego przywódcy.

Prezydent Rosji Władimir Putin oczekuje na premiera Indii Narendrę Modiego Prezydent Rosji Władimir Putin oczekuje na premiera Indii Narendrę Modiego Źródło: East News, Twitter
d3039uc
d3039uc

W ubiegłym tygodniu odbył się w Uzbekistanie szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Podczas wydarzenia prezydent Putin spotkał się z przywódcami państw należącymi do organizacji, czyli Chinami, Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Pekinem, Indiami. W wydarzeniu uczestniczył także prezydent Turcji. Podczas międzynarodowej konferencji rosyjski dyktator musiał zmierzyć się z "serią publicznych upokorzeń".

- W tym tygodniu wiele się zmieniło - skomentował cytowany w "Dagbladet" Pavel Beav, rosyjsko-norweski politolog i profesor Instytutu Badań nad Pokojem w Oslo. Według eksperta był to "najgorszy tydzień" Putina.

Szczyt w Uzbekistanie dla Putina był bardzo trudnym wydarzeniem, choćby z tego względu, że musiał on przyznać, że rosyjskie działania na froncie w Ukrainie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Premier Indii Narendra Modi otwarcie wezwał dyktatora, by zakończył działania wojenne w Ukrainie.

d3039uc

Chiński prezydent również spotkał się na szczycie SOW z rosyjskim przywódcą. Xi poruszył na spotkaniu z Putinem kwestię konfliktu w Ukrainie. Według "Die Zeit" uwagi i pytania Xi można rozumieć jako "subtelne ostrzeżenie" kierowane do Putina. Według "Der Spiegel" Xi na szczycie "zademonstrował swoją siłę", co również upokorzyło rosyjskiego prezydenta. Putin starał się dyplomatycznie wybrnąć z sytuacji, ale nie do końca mu się to udało.

- Rozumiemy pytania i obawy w tej sprawie i oczywiście szczegółowo wyjaśnimy nasze stanowisko, nawet jeśli rozmawialiśmy o tym wcześniej - odpowiedział rosyjski przywódca.

Putin pokonany swoją własną bronią

Powodem do kpin z Putina są też zdjęcia ze szczytu, na których widać niecierpliwie oczekującego na rozmówców Putina. Wcześniej to dyktator traktował w ten sposób wielu przywódców, by okazać swoją wyższość. Na tegorocznym szczycie SOW Putin niecierpliwił się na spotkanie z prezydentem Turcji, Chin, Azerbejdżanu i Indii.

- Osoba, która kiedyś celowo spóźniała się na spotkania teraz sama czeka niecierpliwie na spóźnionych. Czy coś się stało? - napisał na swoim koncie na Tweeterze dziennikarz BBC Andrej Zakharov.

d3039uc

Na Twitterze krąży też wideo, w którym Erdogan, prezydent Turcji, prowadzi pod ramię Putina. Eksperci odczytują opublikowany materiał jako kolejny znak pogarszającego się stanu zdrowia 69-letniego rosyjskiego dyktatora.

Masowe groby w Izium. Rosjanie zgotowali tam piekło

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3039uc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3039uc
Więcej tematów