Trwa ładowanie...

Odpowiedzieli na wezwanie Kadyrowa. Chodzi o "samomobilizację" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 208. dzień wojny w Ukrainie. Kolejni gubernatorzy popierają pomysł Ramzana Kadyrowa, kontrowersyjnego lidera Czeczenii o "samomobilizacji", czyli oddolnej mobilizacji w poszczególnych regionach Rosji. Wsparły go już władze obwodów magadańskiego, kurskiego, kemerowskiego, Republiki Mari El, Czuwaszji, Baszkirii, a także samozwańczego lidera okupowanego przez Rosję Krymu. Według obserwatorów sytuacji politycznej w Rosji, plan ten najwyraźniej ma poparcie Kremla, który za wszelką cenę chce uniknąć kosztów politycznych, związanych z obowiązkową mobilizacją. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Odpowiedzieli na wezwanie Kadyrowa. Chodzi o "samoobilizację" [RELACJA NA ŻYWO] Odpowiedzieli na wezwanie Kadyrowa. Chodzi o "samoobilizację" [RELACJA NA ŻYWO] Źródło: East News, fot: AP
d19gugb
  • •  Rosjanie mają też coraz poważniejsze problemy na okupowanych terenach na południu. Według niepotwierdzonych na razie informacji ukraińska armia ostrzelała po raz kolejny teren lotniska w okupowanym przez Rosjan Melitopolu. - Znowu słychać tam wybuchy - poinformował ukraiński mer miasta Iwan Fiedorow. 

  • • Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z niedzieli na poniedziałek Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Pociski spadły 300 metrów od budynku elektrowni. Trzy reaktory siłowni działają w zwykłym trybie - poinformował koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych. 

  • • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie wykluczył, że jego kraj może odzyskać anektowany przez Rosję w 2014 roku Półwysep Krymski na drodze dyplomacji. Słowa te padły w wywiadzie dla agencji Reutera.

  • • Nowe nagranie przechwycone przez Ukraińców pokazuje zupełny rozkład jednostek armii Putina. Rosyjski żołnierz relacjonuje, że przełożeni  pozostawili ich na linii frontu. - Zostawili nas tutaj jak j... psy -  żali się szeregowy z Rosji.
Trwa łączenie
22:15, 19.09.2022

W poniedziałek na czarnogórskim portalu Crnogorski portal ukazał się artykuł prezydenta Andrzeja Dudy, przypominający o rosyjskiej agresji na  Polskę 17 września 1939 r. i podkreślający, że niepodległość krajów  regionu Europy Środkowo-Wschodniej "zawsze była cierniem w oku  rosyjskich imperialistów”. 

21:55, 19.09.2022

O silnej eksplozji w miejscowości  Synelnykowe  w obwodzie dniepropietrwoski informuje serwis Flash na swoim profilu na Twitterze. Miejscowość ta jest ważnym węzłem kolejowym.


21:49, 19.09.2022

W Jakucji pracownicy jednego z oddziałów koncernu Gazprom zostali zobowiązani do udziału w zbiórce na pomoc rannym żołnierzom, ponieważ w szpitalach wojskowych "katastrofalnie brakuje leków” - powiadomiło Radio Swoboda, powołując się na korespondencję w służbowych czatach. 

21:43, 19.09.2022

Zdjęcia wyzwolonej wioski Potiomkine w regionie Chersonia, które pojawiły się w sieciach społecznościowych. 


21:32, 19.09.2022

Zhakowano stronę internetową Grupy Wagnera. "Posiadamy wszystkie dane osobowe najemników! Każdy kat, morderca i gwałciciel zostanie surowo ukarany. Zemsta jest nieunikniona!”  - przekazała na swoim profilu na Telegramie  IT Army Of Ukraine - społeczność informatyków z całego świata, którzy zjednoczyli się po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę.21:20, 19.09.2022

"Siły rosyjskie prawdopodobnie próbują przeprowadzić bardziej celowe i kontrolowane wycofanie wojsk w zachodnim obwodzie chersońskim, aby uniknąć chaotycznej ucieczki, która charakteryzowała utratę pozycji w obwodzie charkowskim na początku tego miesiąca" - informuje Instytut The Study of War.


21:13, 19.09.2022

"Śledczy znaleźli już dziennik z nazwiskami zatrzymanych, a także narzędzia tortur - kable elektryczne. Badane są również wszystkie cele - pobierane są próby DNA i odciski palców” - dodał Bołwinow.  Ołeh Syniehubow, szef władz obwodu charkowskiego, przekazał z kolei, że w miejscowości Striłecza katownia mieściła się w budynku dworca. Tam również miała siedzibę "policja” okupacyjna. "Znaleźliśmy tam narzędzia tortur do rażenia prądem” - powiedział w poniedziałek Syniehubow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. 


21:12, 19.09.2022

"Ludzie byli przetrzymywani w ciemnych piwnicach od kilku tygodni do kilu miesięcy, czasami nawet nie wiedząc, czego chcą od nich okupanci -powiadomił na Facebooku szef wydziału śledczego policji w obwodzie charkowskim Serhij Bołwinow. W siedzibie policji w Iziumie Rosjanie, jak powiedział, mieli bazę; było tam więzienie i pomieszczenie, w którym torturowano więźniów.

20:50, 19.09.2022

"Rosjanie metodycznie niszczą ukraińskie miasto Bachmut w obwodzie donieckim. Dom po domu" - informuje ukraiński resort obrony. 


20:45, 19.09.2022

"Rosjanie są jak Talibowie, celowo niszczą dziedzictwo kulturowe Ukrainy" iformuje serwis Nexta. O co chodzi?  O „Kamienne baby” stojące na górze Krzemieniec w Izium w obwodzie charkowskim, zniszczone przez Rosjan. Antropomorficzne posągi – wytwór kultur Scytów i Połowców – przedstawiają wojowników oraz kobiety. Podczas prowadzonych działań wojennych zostały ostrzelane i zdewastowane przez rosyjskie wojska. Do jednego z nich została cynicznie przywiązana radziecka flaga. 

20:29, 19.09.2022

Na poligonie pod Torezem w okupowanym obwodzie donieckim Rosjanie szkolą więźniów, zwerbowanych w koloniach karnych na wojnę z Ukrainą – powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii w poniedziałek. "Na poligonie w pobliżu miejscowości Torez okupanci stworzyli obóz szkoleniowych dla osób z zakładów karnych w celu uzupełnienia oddziałów 1. Korpusu Armijnego, które poniosły straty w czasie działań zbrojnych” - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej w poniedziałek wieczorem. Podano również, że w dwóch powiatach w obwodzie ługańskim kolaboranci i lojalni wobec okupantów mieszkańcy, którzy aktywnie z nimi współpracowali, wyjeżdżają do Rosji.

20:14, 19.09.2022

- Teraz bardzo ważne jest tempo. Tempo stabilizacji na wyzwolonych ziemiach. Tempo postępu naszych wojsk. Tempo przywracania normalnego życia. I tempo wsparcia od naszych partnerów - podkreślił Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu. - Mówimy o tym szczerze: tempo przekazywanej nam pomocy musi odpowiadać prędkości naszych postępów na froncie – dodał prezydent Ukrainy.

20:08, 19.09.2022

Prezydent Ukrainy podziękował resortom siłowym, w tym policji i Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy, za sprawne przywracanie porządku prawnego na wyzwolonych terenach. -  Nie mogę zdradzić wszystkich szczegółów, ale dzięki Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy mamy teraz pewność, że okupanci nie będą mieli żadnego przyczółka na ukraińskiej ziemi - stwierdził prezydent Ukrainy.

20:03, 19.09.2022

- Obwód charkowski - stabilizujemy sytuację, mocno trzymamy pozycje. Na tyle mocno, że okupanci ewidentnie panikują - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym wystąpieniu. -  Uprzedzaliśmy ich, że mają tylko dwa warianty: ucieczka albo niewola. Kolaboranci mają podobny wybór - albo spróbują uciec, albo będą osądzeni zgodnie z ukraińskim prawem - dodał.

19:49, 19.09.2022

Wysłannik papieża Franciszka na Ukrainę kardynał Konrad Krajewski był w poniedziałek w Iziumie, gdzie modlił się w miejscu zbiorowych mogił – poinformowała o tym katolicka włoska agencja Sir, powołując się na biskupa charkowsko-zaporoskiego Pawła Honczaruka, który mu towarzyszył. 

19:28, 19.09.2022

"Rosyjski imperializm na wojnie z Europą Środkowo-Wschodnią" - to tytuł tekstu Andrzeja Dudy, opublikowanego w poniedziałek na stronie internetowej słowackiego dziennika "Pravda". Prezydent RP ostrzegł, że Rosja od zawsze chce władzy nad tym regionem Europy. 

19:19, 19.09.2022

Narody Europy Środkowo-Wschodniej pamiętają, że imperialna Rosja, która dziś znów dąży do ekspansji, zawsze chciała je zniewolić; przypomina o tym rocznica sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 r. - napisał prezydent RP Andrzej Duda w artykule opublikowanym na japońskim portalu "Japan Daily". 

18:55, 19.09.2022

W codziennym komunikacie o sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że dowództwo 58. połączonej armii rosyjskich sił okupacyjnych odbyło spotkanie z dowódcami jednostek i oddziałów działających w obwodzie zaporoskim. Powierzono im zadanie utrzymania zajmowanych pozycji i niedopuszczenia do wkroczenia sił ukraińskich na okupowane terytorium.


18:51, 19.09.2022

Obsługiwane przez irańskie linie lotnicze samoloty towarowe latające do Rosji zostały wpisane na amerykańską listę naruszeń eksportu - podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na amerykański resort handlu. 

18:45, 19.09.2022

"Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami" - te słowa Mahatmy Gandhiego przypomina sztab generalny ukraińskiej armii. Publikuje też zdjęcia ukraińskich żołnierzy i ich przyjaciół.


18:41, 19.09.2022

Projekt ustawy o usuwaniu symboliki sowieckiej przygotowywany jest przez estońskie ministerstwo sprawiedliwości - informuje portal publicznego nadawcy estońskiego ERR. Zgodnie z nim resort ma prawo interweniować na szczeblu lokalnym i zdecydować o usunięciu konkretnego obiektu. 

18:40, 19.09.2022

"W 208. dniu wojny wojska rosyjskie przeprowadziły na terytorium Ukrainy 4 ataki rakietowe i 9 z powietrza, a ukraińscy obrońcy uderzyli w 5 twierdz i obszary koncentracji wroga oraz 3 składy amunicji armii rosyjskiej" - poinformował  sztab generalny ukraińskiej armii.

18:35, 19.09.2022

W Iziumie ekshumowano już ciała 146 osób, głównie cywilów ze skupiska grobów odnalezionego w mieście po jego wyzwoleniu - powiadomił szef władz obwodu Ołeh Syniehubow. Wśród ekshumowanych jest dwoje dzieci.

"Część zwłok nosi ślady nienaturalnej śmierci, są ciała ze związanymi rękami i śladami tortur” - powiadomił Syniehubow w komunikacie w Telegramie w poniedziałek wieczorem.

18:34, 19.09.2022

MSWiA zaostrza ograniczenia wjazdu Rosjan do Polski. Restrykcje obejmą wszystkie przejścia graniczne, również lotnicze i morskie - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia. Ograniczamy ruch w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych - powiedział PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. 

18:26, 19.09.2022

Kolejni gubernatorzy popierają ideę Ramzana Kadyrowa o „samomobilizacji”, czyli oddolnej mobilizacji w poszczególnych regionach Rosji. Dodatkowo trwa agitacja więźniów w koloniach karnych, by pojechali na wojnę w zamian za wyjście zza krat. Nazajutrz po wezwaniu Kadyrowa, kontrowersyjnego, lojalnego wobec Kremla lidera Czeczenii, do „samomobilizacji”, pomysł ten miał już poparcie władz obwodów magadańskiego, kurskiego, kemerowskiego, Republiki Mari El, Czuwaszji, Baszkirii, a także samozwańczego lidera okupowanego przez Rosję Krymu.

18:15, 19.09.2022


18:09, 19.09.2022

Niemcy dostarczą Ukrainie cztery kolejne samobieżne haubice. Dostawa zostanie rozpoczęta natychmiast - poinformowało w poniedziałek w Berlinie ministerstwo obrony. Samobieżna haubica Panzerhaubitze 2000 to ciężkie działo artyleryjskie o zasięgu do 40 kilometrów. Dostawa ma obejmować również pakiet amunicji. Niemiecki rząd podkreślił, że Ukraina wyraziła chęć posiadania kolejnych haubic. Niemcy dostarczą więc haubice, "aby dalej wspierać Ukrainę w jej odważnej walce z brutalnym atakiem Rosji". Liczba dział artyleryjskich dostarczonych przez Niemcy wzrasta tym samym do 14.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19gugb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d19gugb
Więcej tematów