Zaskakujący ruch PiS. Dopisali jeszcze jedno państwo
W Sejmie posłowie zajmują się projektem uchwały autorstwa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. W trakcie dyskusji Arkadiusz Mularczyk (PiS) zgłosił poprawkę, która stwierdza, że Polska nie otrzymała stosownej rekompensaty również za straty wyrządzone przez ZSRR. Wcześniej osobny projekt uchwały uwzględniający również odpowiedzialność Rosji, jako spadkobierczyni ZSRR, złożyła Platforma Obywatelska.
14.09.2022 | aktual.: 14.09.2022 15:52
Oprócz projektu PiS i PO, sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych rozpatrywała w środę również tekst złożony przez PSL. Jako projekt wiodący przyjęto jednak uchwałę autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości.
Po długiej dyskusji poseł Arkadiusz Mularczyk zgłosił postulat, aby do treści projektu uchwały dodać akapit uwzględniający również odpowiedzialność ZSRR za straty poniesione przez Polskę w latach 1939-1945.
"Sejm RP stwierdza, że Polska nie otrzymała dotychczas stosownej kompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty materialne i niematerialne poniesione przez Państwo Polskie podczas II wojny światowej w wyniku agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich" - głosi przyjęta poprawka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Tym nie można grać". Mocne uderzenie w Kaczyńskiego
Jednocześnie podkreślono, że "straty te wymagają określenia i przedstawienia niezbędnego szacunku, który będzie podstawą podjęcia odpowiednich działań wobec Federacji Rosyjskiej".
Ponadto, w dodanym akapicie stwierdzono, że "odpowiedniego zadośćuczynienia wymaga również ogrom krzywd wyrządzonych obywatelom Polski". "Okupacja przez ZSRS terenów II Rzeczypospolitej skutkowała nie tylko cierpieniem spowodowanym represjami oraz wielotysięcznymi wywózkami na Sybir, lecz także masowymi morderstwami obywateli Polski - ludobójstwem, w tym zbrodnią katyńską" - można przeczytać.
Poprawka ws. reparacji. Opozycja wstrzymuje się od głosu
Poprawkę w tej formie poparła większość członków sejmowej Komisji. Za głosowało 13 posłów, jeden był przeciw, a 11 posłów opozycji wstrzymało się od głosu.
Projektem uchwały jeszcze w środę na posiedzeniu plenarnym ma zająć się Sejm.
Źródło: PAP