"Będziesz siedział". Wrzawa po słowach Kaczyńskiego, gorąco w Sejmie
Trzydniowe posiedzenie Sejmu zaczęło się w środę od awantury. Po emisji filmu pokazującego nowe fakty ws. pracy specjalnej podkomisji Antoniego Macierewicza, Barbara Nowacka domagała się "ukarania tego kłamcy smoleńskiego". Mimo zarządzonej przerwy, na mównicę wszedł Jarosław Kaczyński i oskarżył opozycję, że jest agenturą Putina. - Będziesz siedział - usłyszał w odpowiedzi. Inni posłowie PiS wstali i zaczęli bić brawo. Tak gorąco dawno w Sejmie nie było.
Gorąco zrobiło się już na początku posiedzenia, gdy głos zabrał prezes PiS. - Ja bardzo krótko. Wiedziałem, że tu jest agentura Putina, ale tak liczna - nie - powiedział Jarosław Kaczyński do posłów opozycji."Będziesz siedział" - odkrzyknęła mu część zgromadzonych. Inni wstali i zaczęli klaskać.
Awantura w Sejmie. Emocje wzięły górę
Jarosław Kaczyński zareagował na słowa posła Andrzeja Rozenka z PPS. - Pani marszałek, Wysoka Izbo, kłamstwo ma krótkie nóżki. I to, co Antoni Macierewicz od 12 lat robi jest po prostu kłamstwem smoleńskim inaczej się tego nazwać nie da - wskazał polityk.
- To, co robicie od 12 lat, to jest dzielenie Polaków. To jest podział, który służy wyłącznie naszym wrogom. Ten podział służy Kremlowi. Zaczęliście to robić 12 lat temu i apeluję - wreszcie skończcie, ukróćcie szaleństwo Antoniego Macierewicza, zakończcie tę farsę, przestańcie tańczyć na grobach 96 osób. Nie wolno tego robić - kontynuował Rozenek.
Zdanie posła PPS "Antoni Macierewicz jest człowiekiem znanym od wielu lat". - To on pierwszy wyłupał oczy i wykuł uszy polskiej armii likwidując WSI. Przypominam zdradziecki raport przetłumaczony na język rosyjski. Proszę tu wyjść panie Macierewicz i powiedzieć dlaczego kazał go pan przetłumaczyć na język rosyjski? - wskazał.
Co więcej, przed wystąpieniem prezesa PiS marszałek Sejmu zarządziła przerwę. Zmieniła decyzję, gdy dowiedziała się, że na mównicy głos zabrać chce Jarosław Kaczyński.
W Sejmie pokłócili się o Smoleńsk
Wcześniej na mównicy pojawiła się m.in. posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka. - Panie premierze, zwracam się do pana z prośbą o natychmiastowe rozwiązanie podkomisji smoleńskiej i ukaranie tego kłamcy smoleńskiego - powiedziała polityk i pokazała palcem najprawdopodobniej na Antoniego Macierewicza. - Za fałszerstwa dokumentów - doprecyzowała posłanka.
- A do pana, panie Kaczyński mam tylko jedno pytanie: jak pan może patrzyć w lustro? Po tym, jak pan na tragedii zrobił politykę. Na trumnie brata, bratowej, waszych przyjaciół i mojej matki zbudował imperium kłamstwa, które pozwoliło wam przejąć władzę - stwierdziła.
Po Nowackiej głos zabrał Antoni Macierewicz. - Ja spokojnie mogę poczekać, aż ci, którzy doprowadzili do oddania Rosji wszystkich dokumentów skończą krzyczeć, bo oni krzyczą ze strachu - powiedział polityk PiS.
- Oni krzyczą ze strachu, broniąc Tuska, który oddał wszystkie badania stronie rosyjskiej - stwierdził Macierewicz.
- Boją się, że opinia publiczna dowie się, jaka jest prawda. Dlatego chcą to zakrzyczeć. Wszystkie wyniki są opublikowane. To TVN ukrywa wyniki badań symulacji, pokazujące, że samolot rozbija się zupełnie inaczej, niż wynika to z badań komisji Millera - kontynuował były szef MON.
Przypomnijmy, że w poniedziałek w programie "Czarno na białym" w TVN24 został wyemitowany reportaż "Siła kłamstwa", w którym przedstawiono materiały wskazujące na to, że podkomisja Antoniego Macierewicza dysponowała wynikami badań, które zaprzeczały tezie o wybuchu w skrzydle prezydenckiego samolotu Tu-154 lecącego do Smoleńska.
Posłowie zajmą się tarczą antyinflacyjną
Dziś rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Izba niższa zajmie się m.in. przepisami zakładającymi wydłużenie obowiązywania tarczy antyinflacyjnej.
W projekcie zawarte zostały zapisy mające na celu wydłużenie działania tarczy antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu, oznacza to m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczącego: żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.
- Reperacje wojenne na posiedzeniu Sejmu
Sejm zajmie się też m.in. projektem uchwały PiS w sprawie reparacji wojennych. Napisano w nim, że "Rzeczpospolita Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty osobowe oraz materialne spowodowane przez Państwo Niemieckie".
"Nigdy nie otrzymała też zadośćuczynienia za ogrom krzywd wyrządzonych Polskim Obywatelom" - głosi projekt uchwały PiS.
- Senackie poprawki do ustawy dot. odbiorców ciepła
Izba Niższa będzie też pracować nad senackimi poprawkami do ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Ustawa przewiduje obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców oraz dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego. Wśród zaproponowanych przez Senat poprawek znalazło się m.in. wykreślenie zapisu znoszącego normy jakości paliw.
Senat chce również rozszerzenia wsparcia na gospodarstwa domowe ogrzewające się energią elektryczną oraz o małe i średnie przedsiębiorstwa.
- Powraca temat Odry
Posłowie będą też głosować nad senackimi poprawkami do ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze.
Senatorowie dodali m.in. przepis, zakładający wydłużenie do trzech miesięcy okresu otrzymywania pomocy, a także wydłużenie terminu, w jakim można złożyć wniosek o świadczenie. Zaproponowano też, by pełna lista podmiotów wraz z kodami PKD, którym będzie przysługiwać świadczenie, została wpisana do ustawy, bez konieczności późniejszego regulowania tej kwestii rozporządzeniami.
Źródło: PAP, Sejm