Trwa ładowanie...

Ukraińcy przyznają to wprost. "Sytuacja jest bardzo trudna" [RELACJA NA ŻYWO]

Czwartek to 379. dzień rosyjskiej inwazji. "Obrona Bachmutu trwa siedem miesięcy. Wojska ukraińskie podjęły szereg działań taktycznych, które na chwilę obecną uniemożliwiły wrogowi operacyjne otoczenie miasta. Sytuacja jest jednak bardzo trudna i dynamiczna" – oznajmił w czwartek dowódca sił lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski. Z kolei Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania SZU, podał wieczorem, że dziś na bachmuckim odcinku frontu doszło do 128 ostrzałów i 41 starć bojowych. Według niego, poległo w nich 127 żołnierzy armii Putina, a kolejnych 125 zostało rannych. Śledź relację Wirtualnej Polski.

Ukraiński żołnierz strzela z granatnika w BachmucieUkraiński żołnierz strzela z granatnika w BachmucieŹródło: FORUM, fot: UKRAINIAN ARMED FORCES / Reuters / Forum
d2xp80v
d2xp80v
Trwa łączenie
21:46, 09.03.2023

Na 30 lat pozbawienia wolności skazał w czwartek włoski trybunał wojskowy oficera marynarki wojennej Waltera Biota, uznano, że jest winny szpiegostwa na rzecz Rosji. Skandal szpiegowski z udziałem Biota, kapitana fregaty marynarki wojennej wybuchł w marcu 2021 roku.


Oficer pracujący we włoskim sztabie generalnym został zatrzymany przez włoski kontrwywiad na jednym z rzymskich parkingów, gdy przekazywał tajne dokumenty pracownikowi rosyjskiej ambasady w zamian za zapłatę. Dokumenty dotyczyły systemu włoskiej telekomunikacji wojskowej. Za plik dokumentów otrzymał 5 tys. euro.


Jak podały wtedy media, motywy zdrady, jakiej się dopuścił miały charakter ekonomiczny.

21:16, 09.03.2023

Uszkodzone ukraińskie czołgi T-72AV i T-64BV znalazły się w rękach wagnerowców we wschodnim Bachmucie.  

20:57, 09.03.2023

Dziś pojawiły się pierwsze zdjęcia dział samobieżnych OTO Melara M109L dostarczonych z Włoch na Ukrainę. Mimo, że rząd włoski trzyma w tajemnicy skalę pomocy dla Ukrainy, to podobno około 20-30 M109L miało trafić do ukraińskiego wojska.  

20:49, 09.03.2023

Eksplozje w okupowanym Iłowiajśku w obwodzie donieckim.

20:41, 09.03.2023

Jewgienij Prigożyn - szef najemników z Grupy Wagnera, którzy stanowią trzon rosyjskich oddziałów szturmujących Bachmut - apelował niedawno do rosyjskiego dowództwa, o zwiększenie dostaw amunicji. W czwartek na telegramowym kanale swojej firmy, Concord Group, skarżył się, że zablokowano mu kanały komunikacji z wojskowymi decydentami. 


- Żebym przestał prosić o amunicję, kazali mi wyłączyć wszystkie telefony komunikacji specjalnej we wszystkich biurach i we wszystkich jednostkach. Ponadto zablokowano mi przepustki do wszystkich instytucji, które podejmują decyzję w sprawie dostaw - żalił się wódz wagnerowców. 


Prigożyn stwierdził, że jedyne co mu pozostało, to prosić rosyjskie dowództwo i MSW o amunicję za pośrednictwem mediów. Zaznaczył, że zapewne to uczyni. 

20:29, 09.03.2023

Turcja uznała, że Szwecja i Finlandia podjęły konkretne kroki, aby odpowiedzieć na zastrzeżenia Ankary dotyczące przyjęcia tych dwóch państw do NATO i zgodziła się na kolejne rozmowy w tej sprawie - poinformował w czwartek negocjator strony szwedzkiej Oscar Stenstroem. 


- To mały krok do przodu, rozmowy zaczęły się od nowa i zgodziliśmy się, że dalej będziemy się spotykać, ale nie mogę powiedzieć dokładnie kiedy - dodał szwedzki negocjator. 


20:10, 09.03.2023

Norweskie myśliwce F-35 wystartowały dziś rano, ponieważ dwa niezidentyfikowane obiekty zmierzały w kierunku wybrzeża Finnmark na północy kraju. W tym samym czasie, właśnie północnej Norwegii, odbywały się duże ćwiczenia NATO.


F-35 dotarły do niezidentyfikowanych maszyn w 15 minut. Okazały się nimi dwa rosyjskie samoloty dalekiego rozpoznania Ił-38. 


- Są powody, by podejrzewać, że kiedy Rosjanie wysyłają morskie samoloty patrolowe w rejon manewrów NATO, to po to, by uzyskać dane na ich temat - mówił serwis vg.no płk. Erik Guldvog, oficer norweskiego lotnictwa.   


W północnej Norwegii, dokładnie w regionie Troms, odbywają się szeroko zakrojone manewry Sojuszu, gdzie ćwiczona jest obrona wybrzeża. Bierze w nich udział 20 tys. żołnierzy z armii gospodarzy i krajów NATO.  


   

19:45, 09.03.2023

- Obwód biełgorodzki zakończył budowę "linii granicznej", czyli struktury obronnej na granicy z Ukrainą - zakomunikował dziś mieszkańcom przygranicznego obwodu jego gubernator - Wiaczesław Gładkow. 


- Zakończyliśmy jej budowę. Ukończyliśmy ją już dawno temu. Mam nadzieję, że wróg widzi rozmach i jakość tych umocnień - powiedział rosyjskie oficjel. Dodał, że powstanie "linii granicznej" sfinansowano z budżetu obwodowego. 


Gładkow już w listopadzie 2022 roku ogłosił, że w przygranicznych rejonach obwodu powstają fortyfikacje. W grudniu pokazał zdjęcia z ich budowy. Gubernator do tej pory nie opublikował zdjęć ukończonej "linii granicznej". 

19:33, 09.03.2023

Alarm powietrzny na wschodzie Ukrainy. Rosjanie znów wystrzelili rakiety. 

19:23, 09.03.2023

- Nieprzyjaciel w dalszym ciągu prowadzi nieudane działania szturmowe zarówno w rejonie samego Bachmutu - między innymi w miejscowościach Orihowo-Wasyliwka, Dubowe-Wasyliwka, Iwaniska – jak i w samym mieście. Prowadzi ostrzał z wyrzutni rakietowych i artylerii. Tylko dziś miało miejsce 128 ostrzałów i 41 starć bojowych - relacjonował Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez Ukrinform.  


Dodał, że Rosjanie stracili dziś w walkach na bachmuckim odcinku frontu 127 zabitych i 125 rannych. 

19:06, 09.03.2023

Jednocześnie William Burns zaznaczył, że z powodu problemów, z którymi zmagają się Rosjanie - wymienił tu niedobór amunicji i żołnierzy, problemy z morale i konflikty między rosyjskimi dowódcami - nie będą w stanie poczynić żadnych znaczących postępów terytorialnych w tym roku


Szef CIA podkreślił jednak, że Putin liczy na to, że za pomocą długotrwałej wojny na wyniszczenie będzie w stanie przeczekać zarówno determinację Ukrainy, jak i wspierającego ją Zachodu. 


- Dlatego myślę, że wyzwaniem jest pozbawienie go tego przekonania - skonkludował Burns. 

19:02, 09.03.2023

- Najbliższe cztery, pięć, sześć miesięcy będą kluczowe na polu walki na Ukrainie. Myślę, że jakiekolwiek perspektywy poważnych negocjacji z prezydentem Putinem - nie uważam, żeby był gotowy na nie dzisiaj - będą zależeć od postępów na polu bitwy. Więc, analitycznie rzecz biorąc, to, co jest ważne, to dostarczenie Ukraińcom całej pomocy, jaką tylko możliwie jesteśmy w stanie (...) kiedy oni przygotowują się do znaczącej ofensywy na wiosnę - powiedział dyrektor CIA William Burns, występując podczas corocznego wysłuchania na temat światowych zagrożeń przed komisją Izby Reprezentantów do spraw wywiadu.


Jak dodał, równocześnie Zachód powinien długoterminowo wzmacniać ukraińską obronność, by zapewnić, że nie dojdzie do powtórnej napaści ze strony Rosji.

18:34, 09.03.2023

“Obrona Bachmutu trwa siedem miesięcy. Wojska ukraińskie podjęły szereg działań taktycznych, które na chwilę obecną uniemożliwiły wrogowi operacyjne otoczenie miasta, sytuacja jest jednak bardzo trudna” – oznajmił w czwartek dowódca sił lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski. 


“Rosjanie działają swoimi tradycyjnymi metodami, nie liczą się ze stratą ludzi; jednak liczba walczących nie jest decydującą przewagą i nie przesądza o zwycięstwie” – czytamy w jego wpisie na Telegramie. 


“Siły obrony nadal bronią miasta. Sytuacja jest dynamiczna. Każdy krok, każda decyzja mogą ją zasadniczo zmienić. Każdy dzień ma ogromne znaczenie” – dodał wojskowy, zaznaczając, że ukraińskie dowództwo “rozumie taktyczne znaczenie Bachmutu dla wroga i zna jego plany działania na innych odcinkach frontu”. 


“Jestem dumny z żołnierzy. Cenię szybkość myślenia dowódców brygad, obok których jestem” – podkreślił generał. 

18:29, 09.03.2023

"W niektórych osiedlach okupowanego obwodu chersońskiego rosyjscy najeźdźcy nasilają grabieże. Okupanci wywożą zrabowane mienie i sprzęt AGD z Hołej Prystani i Nowej Zburiwki ciężarówkami używanymi do transportowania amunicji" - napisano w komunikacie Sztabu Generalnego SZU w czwartek po połduniu.  

18:09, 09.03.2023

USA nakładają sankcje na szereg chińskich firm za wspieranie irańskigo programu budowy dronów. Informację na ten temat podał amerykański Departament Skarbu.  

17:45, 09.03.2023

Bomby, przy pomocy których dokonano sabotażu na gazociągach Nord Streamu, miały być przewożone na jachcie wynajętym za pośrednictwem firmy czarterowej na Rugii. Według informacji tygodnika “Der Spiegel” funkcjonariusze niemieckiego Federalnego Urzędy Kryminalnego przesłuchali na wyspie świadków.  

17:35, 09.03.2023

Para ukraińskich Su-25S podczas ataku na pozycje Rosjan.

17:07, 09.03.2023

W Słowiańsku w obwodzie donieckim stawiane są mobilne schrony. Pojawią się w miejscach o największym natężeniu ruchu pieszych. Takie rozwiązanie jest konieczne, ponieważ miasto znajduje się w pobliżu linii frontu i jest często ostrzeliwane przez Rosjan.   

16:46, 09.03.2023

Drony-kamikadze sił specjalnych Służby Bezpieczeństwa Ukrainy niszczą dwa rosyjskie systemy przeciwlotnicze: TOR-M2 i S-300VM. 

16:38, 09.03.2023

Rosjanie planują prowokację na dużą skalę przy granicy ukraińsko-białoruskiej. Relację z wydarzenia ma prowadzić osobiście czołowy propagandysta Kremla Władimir Sołowjow - podał w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). 


Według informacji HUR specjalnie w tym celu na Białoruś przybywają grupy Rosjan. Prawdopodobnie będą one symulowały atak na obiekty infrastruktury, w takcie którego mogą pojawić się ofiary cywilne. 


Według doniesień ukraińskich służb prowokacja ma być szeroko wykorzystana propagandowo. Na Białoruś ma przybyć czołowy propagandysta putinowskich mediów Władimir Sołowjow. 11 marca planowane jest zorganizowanie mostu telewizyjnego i radiowego z miejsca zdarzenia dla rządowych mediów w Rosji. 


“Celem prowokacji jest wywołanie wrogości białoruskiej opinii publicznej wobec Ukraińców i zapewnienie pełnego udziału sił zbrojnych tego kraju w wojnie po stronie Rosji” - czytamy w komunikacie HUR. 


“Przypominamy, że Ukraina nie prowadzi żadnych operacji wojskowych na terytorium Białorusi” - zapewniają ukraińskie służby wojskowe. 

16:16, 09.03.2023

Ukraiński dron-kamikadze niszczy rosyjskie wóz bojowy piechoty BMP-3.

16:14, 09.03.2023

W ciągu dwóch miesięcy ciężkiego ostrzału Rosjanie uszkodzili co drugi wielopiętrowy budynek. W mieście Mariupol znajduje się 1800 takich wieżowców. Terrorystyczne państwo wyznaczyło 934 budynki do zburzenia... Już usunęli 400 z nich - tak ukrywają swoje zbrodnie wojenne - powiedział Wadim Bojczenko, mer Mariupola, w rozmowie z agencją Ukrinform.   

16:07, 09.03.2023

Czy ambasador Rosji Wasilij Nebenzia będzie przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa ONZ? Czy pozwoliłbyś zawodowemu przestępcy przewodniczyć Sądowi Najwyższemu? - napisał w czwartek na Twitterze ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca, odnosząc się do przypadającego na kwiecień miesięcznego przewodnictwa Rosji w Radzie.


Dyplomata opublikował swój komentarz w kilku językach, w tym m.in. po polsku.

16:04, 09.03.2023

“Rosja próbuje zaatakować Mołdawię. Schemat działania jest oczywisty. Etap 1: ogłoszenie ‘inwazji’ Ukrainy na Naddniestrze. Etap 2: próba zainscenizowania puczu w Kiszyniowie. Teraz etap 3: fałszywe oskarżenie Ukrainy o przygotowanie ‘ataku terrorystycznego’ w Naddniestrzu. Wszystko jest przewidywalne i wszystko jest kłamstwem” - skomentował zamieszanie informacyjne wokół Naddniestrza Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy.  

15:52, 09.03.2023

Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, zatwierdziła w czwartek plan wsparcia Ukrainy czołgami Leopard. Posłowie zgodzili się również na zwiększenie pomocy zbrojeniowej i finansowej dla Kijowa. 


23 lutego premier Sanchez podczas swojej wizyty w Kijowie ogłosił, że Ukraina otrzyma od Hiszpanii do 10 czołgów Leopard 2A4. Dzień wcześniej minister obrony Margarita Robles poinformowała, że Madryt chce przekazać siłom ukraińskim sześć Leopardów. 

15:50, 09.03.2023

W sieci pojawiło się nagranie rzekomych antyputinowskich partyzantów. Miało został nagrane w we wsi Plechowo w obwodzie kurskim, nieopodal granicy Rosji z Ukrainą. 


- Przygotowaliśmy mnóstwo “prezentów”, więc gorąco zachęcamy, aby przez najbliższe dwa tygodnie nie chodzić do pracy, sabotować swoje obowiązki. Albo jeszcze lepiej, dołączcie do nas, będziemy razem walczyć o wolność Rosji - apelują uzbrojeni ludzie, przestawiający się jako rosyjscy partyzanci. 


Na filmie widać, że u stóp bojowników leżą miny, a także małe zielone pudełko - prawdopodobnie z amunicją. 

15:39, 09.03.2023

Zaporoska Elektrownia Atomowa została podłączona do sieci i odzyskała zasilanie dla własnych potrzeb – powiadomiła agencja Interfax-Ukraina, powołując się na państwowy koncern Ukrenerho. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xp80v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2xp80v
Więcej tematów