Trwa ładowanie...

Zamieszanie wokół list do KRS. Oświadczenie sędzi ws. poparcia kandydatury Macieja Nawackiego

Wraca sprawa poparcia dla sędziego Macieja Nawackiego jako kandydata do Krajowej Rady Sądownictwa. Okazuje się, że kolejna sędzia poparcie dla niego wycofała. Wydała w tej sprawie oświadczenie.

Zamieszanie wokół list do KRS. Oświadczenie sędzi ws. poparcia kandydatury Macieja NawackiegoŹródło: Twitter
d4gbjr9
d4gbjr9

Sędzia Maciej Nawacki stał się popularny po swoim medialnym popisie z podarciem uchwał. Już wcześniej jednak musiał odpowiadać na pytania dziennikarzy dotyczące sędziów popierających jego kandydaturę do KRS. Temat powrócił.

Wszystko przez oświadczenie, które wydała w środę sędzia Katarzyna Jerka. Jak podkreśliła, postanowiła zająć stanowisko w sprawie po publikacji prawicowego portalu wpolityce.pl. Zamieścił listę nazwisk popierających kandydatów do KRS (nie są to oryginalne listy poparcia kandydatów, jakie złożono w Kancelarii Sejmu, tylko jest to spis nazwisk 370 sędziów, którzy mieli dać poparcie).

"Oświadczam, że moje dane nie powinny się tam znaleźć, gdyż skutecznie wycofałam poparcie dla kandydatury Macieja Nawackiego" - podkreśliła Jerka. Dodała, że poinformowała o tym zarówno kancelarię Sejmu, jak i pełnomocnika sądu.

Zobacz też: Komórka PiS do walki z fakenewsami. Ironiczny komentarz Borysa Budki

Sędzia wyjaśniła też, dlaczego wcześniej nie wydała oświadczenia. "Ujawnienie moich danych spowodowałoby utratę przeze mnie statusu strony w postępowaniu przed prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych zmierzającym do ujawnienia listy poparcia członka KRS".

Przypomnijmy, że publikację list poparcia dla każdego kandydata do KRS zapowiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.. - Do tej pory byliśmy zobligowani postanowieniem szefa UODO. To zostało uchylone decyzją sądu. Czekamy teraz na uzasadnienie. Jak otrzymamy uzasadnienie, rozpoczniemy procedurę ujawniania tych danych. Wszyscy sędziowie będą poinformowani o tym, że taka procedura zostaje uruchomiona. Publikowaliśmy na stronach Sejmu dane statystyczne - powiedziała.

O poparciu dla Nawackiego do KRS mówiło się już wcześniej. Sędzia wydawał się jednak tym nie przejmować. "To jest ich problem, że się rozmyśliły" - mówił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gbjr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gbjr9
Więcej tematów