Trwa ładowanie...
d13epf5
d13epf5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
zamach

Zamach bombowy w Jemenie. Wśród ofiar 9 policjantów

• Zamach bombowy w mieście Al-Mukalla na południu Jemenu
• Telewizja Al-Arabija: zginęło co najmniej dziewięciu policjantów
• Na razie nikt nie przyznał się do ataku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d13epf5

Według agencji Reutera doszło tam do ataku zamachowca samobójcy, który w pobliżu punktu kontrolnego w zachodniej części miasta wysadził w powietrze prowadzony przez siebie samochód.

Al-Mukalla uchodziła za dawny bastion Al-Kaidy w Jemenie.

d13epf5

Reuters podaje, że tego samego dnia doszło do zamachu w mieście Ad-Dali w południowo-zachodniej części kraju. Według świadków zginęło tam dwóch żołnierzy, a jedna osoba została ranna.

W sobotę w Kuwejcie wznowiono rozmowy pokojowe mające doprowadzić do zakończenia konfliktu w Jemenie. Uczestniczą w nich obie strony sporu. Negocjacje odbywają się pod auspicjami ONZ.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Arabię Saudyjską. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie i Al-Kaida.

Sunnicka koalicja arabska zwalcza od marca 2015 roku wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą by władzę w kraju całkowicie przejął prezydent Abd ar-Rab Mansur Al-Hadi.

Według ONZ od marca ubiegłego roku zginęło w Jemenie ok. 6400 osób, z czego połowę stanowią cywile.

d13epf5

Podziel się opinią

Share

d13epf5

d13epf5
Więcej tematów