Trwa ładowanie...
d4iv92r
zamach
18-07-2016 08:55

Zamach bombowy w Jemenie. Wśród ofiar 9 policjantów

• Zamach bombowy w mieście Al-Mukalla na południu Jemenu
• Telewizja Al-Arabija: zginęło co najmniej dziewięciu policjantów
• Na razie nikt nie przyznał się do ataku

d4iv92r
d4iv92r

Według agencji Reutera doszło tam do ataku zamachowca samobójcy, który w pobliżu punktu kontrolnego w zachodniej części miasta wysadził w powietrze prowadzony przez siebie samochód.

Al-Mukalla uchodziła za dawny bastion Al-Kaidy w Jemenie.

Reuters podaje, że tego samego dnia doszło do zamachu w mieście Ad-Dali w południowo-zachodniej części kraju. Według świadków zginęło tam dwóch żołnierzy, a jedna osoba została ranna.

d4iv92r

W sobotę w Kuwejcie wznowiono rozmowy pokojowe mające doprowadzić do zakończenia konfliktu w Jemenie. Uczestniczą w nich obie strony sporu. Negocjacje odbywają się pod auspicjami ONZ.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Arabię Saudyjską. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie i Al-Kaida.

Sunnicka koalicja arabska zwalcza od marca 2015 roku wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą by władzę w kraju całkowicie przejął prezydent Abd ar-Rab Mansur Al-Hadi.

Według ONZ od marca ubiegłego roku zginęło w Jemenie ok. 6400 osób, z czego połowę stanowią cywile.

d4iv92r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iv92r
Więcej tematów