Zakopane apeluje do mieszkańców. "Mogą stanowić zagrożenie"

Władze Zakopanego ostrzegają przed niebezpieczeństwem związanym z dzikimi jeleniami w mieście. Zwierzęta te, choć mogą wydawać się oswojone, są nieprzewidywalne i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

Zakopane apeluje do mieszkańców. "Mogą stanowić zagrożenie"
Zakopane apeluje do mieszkańców. "Mogą stanowić zagrożenie"
Źródło zdjęć: © East News

Władze Zakopanego zwracają się do mieszkańców i turystów z prośbą o zachowanie ostrożności w związku z obecnością dzikich jeleni w mieście. "Na obszarach zabudowanych, w tym w miejscach zamieszkania ludzi, dzikie zwierzęta mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia" - ostrzegają władze miasta.

Niebezpieczeństwo związane z jeleniami

Samorząd przypomina, by nie podchodzić do jeleni, nie dotykać ich, nie karmić ani nie straszyć. Eksperci podkreślają, że dokarmianie jeleni prowadzi do utraty ich zdolności samodzielnego zdobywania pożywienia, co zwiększa ich obecność w rejonach zamieszkanych przez ludzi. Może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji oraz osłabienia zwierząt i zwiększenia ich podatności na choroby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WIDEO

Wielkie zamieszki w Turcji. Policja użyła siły

Władze Zakopanego zalecają, by w przypadku spotkania jelenia oddalić się spokojnie, unikając gwałtownych ruchów i obserwując jego zachowanie. Szczególnie ważne jest również trzymanie psów na smyczy. "Pamiętajmy, że jeleniowate to dzikie zwierzęta, a ich zachowanie bywa nieprzewidywalne" - wskazano w komunikacie.

Nieodpowiedzialne zachowania turystów

W przeszłości zdarzały się przypadki dokarmiania jeleni przez turystów, robienia z nimi pamiątkowych zdjęć, a nawet próby sadzania dzieci na grzbiet zwierzęcia. Takie działania są nie tylko nieodpowiedzialne, ale i niebezpieczne - zarówno dla ludzi, jak i dla samych zwierząt.

We wrześniu ubiegłego roku doszło do spektakularnej walki dwóch dorodnych jeleni w centrum Zakopanego, na środku ulicy Jagiellońskiej. Według przyrodników, takie wyczerpujące walki są rzadkością, nawet w terenach leśnych.

Czytaj także:

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)