Reżim odznaczył Polaka. Żądają wyjaśnień od ministra
Jacek Poniewierski, nowy wiceprezes Torpolu, wzbudza kontrowersje z powodu swoich związków z Koreą Północną. Posłowie PiS domagają się wyjaśnień od ministra infrastruktury.
Od 3 marca 2025 r. Jacek Poniewierski pełni funkcję wiceprezesa zarządu spółki Torpol, specjalizującej się w budowie infrastruktury kolejowej. Jego nominacja wzbudziła kontrowersje z powodu wcześniejszych związków z Koreą Północną. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zwrócili się do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka o wyjaśnienia w tej sprawie.
Jacek Poniewierski i jego powiązania z Koreą Północną
Torpol realizuje kluczowe projekty kolejowe, takie jak przebudowa stacji w Słupsku czy modernizacja węzła kolejowego w Katowicach. Jacek Poniewierski, według serwisu Rynek Kolejowy, posiada "bogate doświadczenie zawodowe, bardzo dobrą znajomość rynku kolejowego w Polsce". Jednak jego przeszłość budzi wątpliwości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozmowy USA-Rosja. Pokazali miejsce, gdzie negocjują rozejm na Ukrainie
Poniewierski był sekretarzem generalnym, a później wiceprezesem Towarzystwa Polsko-Koreańskiego, które wspiera Koreę Północną. "Relacje Poniewierskiego z Koreą Północną były bardzo bliskie – gościem na jego ślubie był Kim Pyong Il" – przypominają posłowie, powołując się na doniesienia serwisu Zbs.net.
W 2012 r. Poniewierski uczestniczył w obchodach setnej rocznicy urodzin Kim Ir Sena w Pjongjangu, gdzie otrzymał najwyższe północnokoreańskie odznaczenie dla cudzoziemców. "To skandal, żeby osoba pracująca w spółce państwowej popierała reżim, gdzie są obozy koncentracyjne" – mówił Jakub Karnowski, były szef grupy PKP.
Związki z reżimem Kim Dzong Una
Posłowie PiS oczekują od ministra Klimczaka wyjaśnień dotyczących powołania Poniewierskiego. Chcą wiedzieć, czy przed jego nominacją zasięgnięto opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. "Związki Pana Jacka Poniewierskiego z komunistycznym i ludobójczym reżimem Korei Północnej nadal są żywe" – podkreślają autorzy interpelacji.
Przypomnieli, że "w 2022 r. na Konferencji Naukowej i Forum Ekonomicznym Polska-Azja w Centrum Studiów Azjatyckich we Wrocławiu wygłosić miał wykład pt. 'Czego uczy nas Korea Północna? Ochrona suwerenności państwa poprzez jego militaryzację w dobie ścierania się światowych mocarstw", reprezentując wspomniane wcześniej Towarzystwo Polsko-Koreańskie'".
źródło: Onet