Trwa ładowanie...

"Zakazane źródła". Prokuratura o poręczeniu za Sławomira Nowaka

W ocenie prokuratury środki wpłacone przez córkę Sławomira Nowaka na poczet poręczenia zostały uzyskane w sposób zakazany ustawą, co skutkuje nieskutecznością poręczenia. Jak informuje prokuratura, za decyzją o nieprzyjęciu pieniędzy stoi wnikliwa analiza.

"Zakazane źródła". Prokuratura o poręczeniu za Sławomira Nowaka "Zakazane źródła". Prokuratura o poręczeniu za Sławomira Nowaka Źródło: PAP
dhzpzd9
dhzpzd9

- Prokurator postanowieniem z 1 lipca 2021 r. odmówił przyjęcia poręczenia majątkowego w kwocie 1 mln zł za Sławomira N. wobec stwierdzenia, że środki wpłacone przez córkę podejrzanego pochodzą ze źródła zakazanego ustawą - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

- Wydanie postanowienia poprzedzone zostało analizą dokumentacji dotyczącej pochodzenia środków, przekazanej prokuraturze przez pełnomocnika osoby wpłacającej. Wynika z niej, że pochodziły z licznych pożyczek udzielonych na ten cel córce podejrzanego, czego wprost zakazuje art. 266 paragraf 1a kodeksu postępowania karnego - dodała.

"Zakazane źródła". Prokuratura o poręczeniu za Sławomira Nowaka

Już wcześniej prokuratorzy wskazywali, że w ich ocenie poręcznie nie może zostać uznane za skuteczne, bo pieniądze pochodzą z pożyczek.

Zobacz też: Nepotyzm w Solidarnej Polsce? Woś o żonie Ziobry: To jest dla niej przeszkodą, a nie wsparciem

- Wpłacenie poręczenia majątkowego pochodzącego np. ze zbiórek osób, zasadę tę przełamuje. Prowadzi do sytuacji, że ani oskarżony, ani osoba składająca poręczenie nie ryzykuje utraty własnych środków, lecz środków, które uzyskała na ten cel od osób trzecich - twierdził oskarżyciel publiczny.

dhzpzd9

Sławomir Nowak usłyszał kolejne zarzuty

W środę Sławomir Nowak dowiedział się, że prokuratura postawiła mu kolejny zarzut. Śledczy uważają, że Nowak miał przyjąć 315 tysięcy złotych łapówki w zamian za "wspieranie konkretnej spółki w postępowaniach o udzielenie i wykonanie zamówień publicznych dotyczących budowy i remontu dróg na Ukrainie".

Były minister transportu usłyszał już 17 zarzutów w tym, m.in. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Zdaniem prokuratury grupa ta działała w Warszawie, Gdańsku oraz na Ukrainie. Śledczy twierdzą również, że Nowak, będąc szefem Ukravtodoru, miał przyjąć wielomilionowe korzyści majątkowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhzpzd9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhzpzd9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj