Trwa ładowanie...

Nowy sondaż. Polacy zabierają głos w sprawie rewolucji w szkole

Likwidacja prac domowych w szkołach podstawowych to jeden ze "100 konkretów" Koalicji Obywatelskiej na pierwsze 100 dni rządów. I wszystko wskazuje na to, że będzie jednym z nielicznych, do którego realizacji dojdzie w tym terminie. Z badania United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że sprawa ta mocno podzieliła Polaków.

Minister edukacji Barbara Nowaka podczas posiedzenia SejmuMinister edukacji Barbara Nowaka podczas posiedzenia SejmuŹródło: East News, fot: Beata Zawrzel/REPORTER
d3khddb
d3khddb

W polskich szkołach podstawowych będą obowiązywały nowe zasady dotyczące prac domowych. W klasach 1-3 ma nie być ich wcale, a w klasach 4-8 tylko dla chętnych i bez oceniania.

W programie "Tłit" Wirtualnej Polski szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka przyznała, że przepisy są już przygotowane. - Od początku kwietnia takie rozporządzenie będzie funkcjonowało - zapowiedziała.

Przekonywała, że ma to przynieść korzyść uczniom. - Jak dziecko zaczynało lekcje o godzinie 8:00, a kończyło o 16:00, to gdzie to prawo człowieka, jak jeszcze potem miało trzy godziny prac domowych - stwierdziła Nowacka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Koniec z pracami domowymi w podstawówkach. Podała datę

Pomysł ten nie podoba się jednak wielu dyrektorom szkół i nauczycielom. Uważają, że najpierw trzeba odchudzić podstawę programową, a dopiero później decydować się na likwidację prac domowych. A co na ten temat sądzą Polacy?

d3khddb

Większość Polaków odpowiada zdecydowanie "nie"

Pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zwróciła się do ankietowanych z pytaniem: "Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że od kwietnia uczniowie klas 1-3 nie będą mieć zadawanych prac domowych. Jak Pan/Pani ocenia plany MEN?".

43,8 proc. respondentów pomysł się podoba. "Zdecydowanie dobrze" ocenia go 20,2 proc. ankietowanych, a "raczej dobrze" - 23,6 proc.

Jednak aż 51 proc. badanych uważa, że to złe rozwiązanie ("zdecydowanie źle" ocenia je 27,5 proc. badanych, "raczej źle" - 23,5 proc.).

d3khddb

5,2 proc. ankietowanych nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

sondaż WP
Źródło: WP

Wyborcy PiS i Konfederacji są przeciw

Zakaz prac domowych zdecydowanie najmniejszym poparciem cieszy się wśród wyborców Konfederacji. Zaledwie 18 proc. z nich ocenia pozytywnie pomysł MEN, a aż 72 proc. uważa go za zły. 10 proc. nie ma zdania.

Równie źle o pomyśle wypowiadają się wyborcy PiS. Pozytywnie ocenia go zaledwie 22 proc. z nich, źle - aż 74 proc. 4 proc. nie ma zdania.

sondaż WP
Źródło: WP

Największym poparciem zakaz prac domowych cieszy się wśród wyborców Lewicy. Pozytywnie ocenia go w tej grupie aż 72 proc. respondentów, a negatywnie - 24 proc. 4 proc. nie potrafi udzielić odpowiedzi na to pytanie.

d3khddb

Zakaz prac domowych cieszy się także dużym poparciem wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej - wspiera go 69 proc. z nich. Negatywną opinię na ten temat ma 27 proc. wyborców KO, a 4 proc. z nich nie ma zdania w tej sprawie.

Wśród wyborców Trzeciej Drogi zdania są podzielone. Dobrze ocenia zakaz prac domowych 50 proc. z nich, źle - 46 proc. 4 proc. nie ma zdania.

Co myślą rodzice?

Wśród wszystkich tych grup są jednak zarówno osoby, które dzieci mają, jak i ci, którzy swoje pociechy już odchowali lub ich nie mają. Co na ten temat sądzą rodzice, którzy muszą wspomagać dzieci w odrabianiu lekcji w domu?

d3khddb

Okazuje się, że zdania są w tej grupie podzielone. 48 proc. ankietowanych z jednym dzieckiem uważa, że to dobry pomysł, 47 proc. - że zły. 5 proc. nie ma zdania.

W przypadku ankietowanych z dwójką dzieci liczba zwolenników zakazu prac domowych spada do 47 proc., a 45 proc. uważa, że to zły pomysł. 8 proc. nie potrafi odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

W przypadku rodzin wielodzietnych poparcie dla pomysłu resortu edukacji wyraża już tylko 21 proc. badanych. 70 proc. uważa, że to zły pomysł. 9 proc. nie ma zdania.

d3khddb

Pomysł MEN pozytywnie ocenia natomiast 44 proc. osób bezdzietnych, a nie podoba się on 52 proc. z nich. 4 proc. nie ma zdania.

Sondaż United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 26-28 stycznia 2024 roku na grupie 1000 ankietowanych metodą CATI&CAWI (50/50).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3khddb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3khddb
Więcej tematów