ŚwiatZagraniczne stacje zauważają entuzjastyczne przyjęcie Papieża

Zagraniczne stacje zauważają entuzjastyczne przyjęcie Papieża

25.05.2006 17:45, aktual.: 25.05.2006 21:19

Stacje telewizyjne BBC, CNN i RTE, informując o rozpoczęciu wizyty Benedykta XVI w Polsce, uwypuklają entuzjastyczne powitanie zgotowane papieżowi, podkreślają symboliczny wymiar pielgrzymki. Przypominają również ścisłą współpracę i duchową więź obecnego papieża z jego poprzednikiem Janem Pawłem II.

Korespondentka RTE Mary Calpin zauważa, iż podróż do Polski jest faktycznie pierwszą zagraniczną podróżą Benedykta XVI (w ub.roku na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii pojechał z woli swego poprzednika) i przytacza jego słowa, które wypowiedział po przylocie do Warszawy, iż nie jest to podróż sentymentalna, lecz podróż służąca umocnieniu wiary.

Religijny korespondent RTE Joe Little kładzie nacisk na różnice pomiędzy Polską 2006 roku a Polską z 2002 roku, gdy Jan Paweł II był tu po raz ostatni. Dostrzega zmiany personalne nie tylko w rządzie i w pałacu prezydenckim, ale także w dynamice i treści życia politycznego.

Kościół popiera idee odnowy moralnej w życiu publicznym, które głosi rząd. Tradycjonalistyczne +Radio Maryja+ odegrało ważną rolę w wykreowaniu obecnego układu politycznego, ale jednym z zadań Benedykta XVI będzie wskazanie polskiemu Kościołowi, gdzie są granice jego zaangażowania w życiu politycznym - twierdzi Little.

Telewizja CNN uważa, iż najważniejszym punktem wizyty Benedykta XVI w Polsce będzie uroczystość na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w czasie której papież uczci pamięć ofiar hitlerowskiej zagłady. W tym aspekcie CNN doszukuje się symbolicznego pojednania w wymiarze polsko-niemieckim, ogólnoeuropejskim i chrześcijańsko-żydowskim.

Benedykt XVI, który ostrzegał przed rosnącą falą antysemityzmu, zamierza kontynuować zapoczątkowane przez Jana Pawła II dzieło zbliżenia Żydów i katolików - podkreśla korespondent CNN.

Adam Easton z BBC uważa, iż Benedykt XVI nie będzie tak bliski Polakom emocjonalnie jak był Jan Paweł II, ale zostanie przez nich serdecznie przyjęty jako zaufany współpracownik i bliski przyjaciel swego poprzednika.

Easton wskazuje też na ścisły związek Kościoła w Polsce z narodową tożsamością Polaków, co - jak zauważa - jest historyczną spuścizną zaborów i komunizmu.

Telewizja RAI w wieczornym wydanie dziennika położyła nacisk na słowa Benedykta XVI, które wypowiedział do dziennikarzy jeszcze w samolocie. Na zakończenie podróży odwiedzę obóz zagłady w Auschwitz, by pomyśleć o tylu pomordowanych, ale także po to, by dowiedzieć się, jak człowiek mógł upaść poniżej własnej godności, depcząc innych - mówił papież w trakcie podróży do Polski.

Włoska telewizja odnotowała także słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który podkreślił, że papieska podróż stanowi dalszy krok na drodze pojednania między Polakami a Niemcami.

"Oto papież, który wzywa do pokuty za minioną niewierność i mówi: nigdy więcej podziałów, prześladowań, ucisku" - podkreśliła włoska telewizja publiczna, relacjonując spotkanie Benedykta XVI z polskim klerem w katedrze świętego Jana.

Korespondenci agencji ANSA zwracają uwagę na słowa Papieża, który podczas spotkania z klerem powiedział o konieczności rozliczenia się z przeszłością. Zaznaczają również, że już pierwszy dzień pielgrzymki daje do zrozumienia, że zgodnie z zapowiedzią Benedykta XVI, pielgrzymka do Polski ma być czymś więcej, niż sentymentalną podróżą śladami Jana Pawła II.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także