Trwa ładowanie...
d1n8h9t

Zagraniczne reakcje na słowa Witolda Waszczykowskiego

• Politico.eu pisze o wypowiedzi Waszczykowskiego o "murzyńskości"
• Serwis przypomina inne niefortunne wypowiedzi ministra
• Diehl: Waszczykowski rasistowski i antyamerykański
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d1n8h9t

"Polskiemu ministrowi spraw zagranicznych udało się być jednocześnie rasistowskim i antyamerykańskim" - napisał na Twitterze komentator "Washington Post" Jackson Diehl.

Diehl komentuje w ten sposób wypowiedź ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego o "odchodzeniu od murzyńskości", o której pisze anglojęzyczny serwis Politico.eu.

Szef MSZ Witold Waszczykowski w środę w TVN24 mówił, że "odchodzimy od zapaści w stosunkach polsko-amerykańskich, gdy poprzedni minister określał je mianem murzyńskości". - My od tej murzyńskości odeszliśmy, poprzez intensyfikację dialogu polsko-amerykańskiego - podkreślił.

d1n8h9t

Do tej wypowiedzi odniósł się Radosław Sikorski. "Cytowanie nielegalnie nagranych rozmów nie jest zajęciem dżentelmenów, ale dotyczyły one przewidywanej polityki PiS. Póki co, sprawdzają się" - napisał w środę na Twitterze były szef MSZ. Kontrowersyjna "murzyńskość" pochodzi z podsłuchanej rozmowy byłego ministra finansów i wicepremiera Jacka Rostowskiego i Radosława Sikorskiego, opublikowanej we "Wprost". Sikorski określa te publikację jako "okaz manipulacji".

"Słowa Witolda Waszczykowskiego znowu sprowadzają na niego kłopoty" - stwierdza Politico.eu.

Serwis, opisując sprawę, podkreśla, że słowo "murzyńskość" - przetłumaczone jako "negro mentality" - jest obraźliwe zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Dodaje, że to Radosław Sikorski jako pierwszy użył tego określenia.

d1n8h9t

Politico.eu cytuje też inne niefortunne wypowiedzi Waszczykowskiego. Przypomina, że w styczniu w rozmowie z niemieckim tabloidem "Bild" skrytykował "wegetarian, rowerzystów, mieszanie ras i odnawialne źródła energii" i stwierdził, że mają one niewiele z tradycyjnymi polskimi wartościami.

Serwis przypomina też reakcję Waszczykowskiego na karykaturę Jarosława Kaczyńskiego podczas parady karnawałowej w Düsseldorfie i to, że porównał Andrzeja Rzeplińskiego do ajatollaha.

d1n8h9t

Podziel się opinią

Share
d1n8h9t
d1n8h9t
Więcej tematów