Trwa ładowanie...
22-11-2015 04:40

Zachód porozumiał się ws. przedłużenia sankcji wobec Rosji

USA, Niemcy, W. Brytania, Włochy i Francja uzgodniły podczas niedawnego szczytu przywódców G20, że przedłużą do lipca 2016 r. sankcje nałożone na Rosję za rolę w konflikcie na Ukrainie - poinformował Reuters, powołując na wysokie rangą źródło w dyplomacji UE.

Zachód porozumiał się ws. przedłużenia sankcji wobec RosjiŹródło: AFP
d2zlxe8
d2zlxe8

Prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, brytyjski premier David Cameron, szef rządu Włoch Matteo Renzi oraz szef MSZ Francji Laurent Fabius, reprezentujący prezydenta Francois Hollande'a, uczestniczyli w krótkim spotkaniu przed zakończeniem podczas ubiegłotygodniowego szczytu G20 w tureckiej Antalyi.

Sankcje nałożone na Rosję za jej udział w kryzysie ukraińskim wygasają w styczniu, a więc przed planowanym pełnym wdrożeniem tzw. porozumień pokojowych z Mińska, które ma zakończyć zbrojny konflikt między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.

Przywódcy porozumieli się do przedłużenia obowiązywania sankcji o pół roku, podkreślając, że wszystkie postanowienia porozumień mińskich muszą być wypełnione, nim będzie można rozważyć złagodzenie retorsji. Zaznaczyli również, że należy utrzymać presję na Rosję przed zbliżającymi się wyborami we wschodniej Ukrainie- przekazał proszący o anonimowość dyplomata.

- Mamy szansę otrzymać to, czego chcemy, tylko jeśli zagramy sankcjami. Sankcje finansowe muszą obowiązywać do samego końca - podkreśliło cytowane przez Reutersa źródło.

d2zlxe8

Decyzja o przedłużeniu sankcji zapadła mimo coraz częstszych apeli o bliższą współpracę Zachodu z Moskwą w walce z dżihadystycznym ugrupowaniem Państwo Islamskie (IS), zwłaszcza po atakach terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada - pisze Reuters.

Po zamachach Hollande apelował o utworzenie międzynarodowej koalicji do walki z IS. 26 listopada francuski prezydent ma się udać do Moskwy, by rozmawiać ze swym rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem, o zacieśnieniu współpracy. Dzień wcześniej Hollande ma zjeść kolację w towarzystwie Merkel; według Berlina niemiecka kanclerz na tym spotkaniu będzie go przekonywać do utrzymania zdecydowanego stanowiska w sprawie sankcji.

d2zlxe8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zlxe8
Więcej tematów