Zachód pomoże krajom dotkniętym kryzysem finansowym
Zamożne kraje wysoko rozwinięte rozważają
plan pomocy krajom - wschodzącym rynkom z Europy Środkowej i
Ameryki Łacińskiej, które także dotknięte są obecnym kryzysem
finansowym - podał piątkowy "New York Times".
24.10.2008 | aktual.: 24.10.2008 22:46
Międzynarodowy Fundusz Walutowy - jak pisze dziennik - negocjuje z kilkoma państwami awaryjne pożyczki dla poszkodowanych krajów i opracowuje plan ogromnych kredytów.
Lista krajów zagrożonych wskutek kryzysu rośnie z każdym dniem i obejmuje teraz nawet takie przodujące gospodarczo kraje dawnego "trzeciego świata" jak Brazylia, Turcja i Republika Południowej Afryki.
Wśród najbardziej zagrożonych krajów ekonomiści nie wymieniają Polski. Na wspomnianej liście znajdują się natomiast: Węgry, Rosja, Ukraina, Pakistan, Turcja, Południowa Afryka, Argentyna, Islandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia i Bułgaria.
Zagrożenie wynika stąd, że rozwój gospodarczy tych krajów zależy w znacznej mierze od pieniędzy z zachodnich banków, niezbędnych do budowania fabryk, zakupów sprzętu maszynowego i eksportu towarów do USA i krajów europejskich.
Rozważany plan pomocy byłby wsparty finansowo przez Japonię i kilka krajów-producentów ropy naftowej.
MFW dysponuje 250 miliardami dolarów na rozmaite kredyty. Kwota ta byłaby uzupełniona o fundusze z banków centralnych. Przedstawiciele rządów państw zachodnich dementują jednak pogłoski, jakoby MFW przygotowywał pakiet kredytowy w wysokości 1 biliona dolarów.
Tomasz Zalewski