PolskaZabytkowy kościół w Końskich nabrał nowego blasku

Zabytkowy kościół w Końskich nabrał nowego blasku

Późnobarokowe freski, zdobiące prezbiterium kościoła pw. św. Anny i Jana Chrzciciela w Końskich (woj. świętokrzyskie), zostały odsłonięte po pięciomiesięcznych pracach renowacyjnych - poinformował proboszcz koneckiej parafii ks. Paweł Wlazło.

Zabytkowe freski reprezentują malarstwo iluzjonistyczne z elementami symboliki religijnej. Odnosi się ono do dawnego charakteru świątyni - pełniła ona do 1986 roku funkcję kaplicy cmentarnej.

- Freski odkryto przed rokiem, przypadkowo, gdy rozpoczął się remont wnętrza kościoła. Po zdjęciu boazerii okazało się, że na ścianach znajdują się stare malowidła. Dzięki ofiarności wiernych i wsparciu finansowemu samorządu lokalnego, a także wojewódzkiego, udało się w dość szybkim czasie przywrócić im dawny blask - powiedział ks. Wlazło.

Odsłonięte malowidła nie były wcześniej poddawane zabiegom konserwatorskim. Zachowały się na około 70% zajmowanej powierzchni; resztę trzeba było uzupełnić.

- Autorstwo fresków jest nieznane, ale należy je łączyć z dobrym warsztatem malarskim. Formy dekoracji i ich kolorystyka - róże, żółcienie i zielenie - harmonizują z architekturą i optycznie "powiększają" kameralne wnętrze - zaznaczył konserwator Paweł Sobczyński.

Przycmentarny kościół św. Anny i Jana Chrzciciela w Końskich wzniesiony został około 1770 roku przez Jana Fajgla - burgrabiego krakowskiego. Parafię erygował przed 15 laty biskup radomski Edward Materski.

Źródło artykułu:PAP
kościółzabytekkońskie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)