Trwa ładowanie...
chemnitz

Zabójstwo w Chemnitz. Podejrzany Irakijczyk miał być deportowany

Irakijczyk Yousif A. podejrzany o zabójstwo 35-letniego Niemca w Chemnitz już dwa lata temu miał zostać deportowany do Bułgarii. Niemieckim urzędom nie wystarczyło na to pół roku.

Share
Zabójstwo w Chemnitz. Podejrzany Irakijczyk miał być deportowany
Źródło: PAP/EPA
dup6mqe

Mężczyzna przyjechał do Niemiec w październiku 2015 r. przez Bułgarię i tam też złożył pierwszy wniosek o azyl – donosi „Spiegel”. Bułgaria już w lutym 2016 zgodziła się na wydalenie Irakijczyka i prosiła o deportację przez lotnisko w Sofii. Również sąd administracyjny w Chemnitz zgodził się na przekazanie Yousifa A. Bułgarii – donoszą dzienniki „Welt” i „Nuernberger Nachrichten”. Rzecznik sądu poinformował, że 13 maja 2016 r. deportacja została uznana za zgodną z prawem. W kolejnych miesiącach nie doszło jednak do niej i minął sześciomiesięczny okres przekazania Yousifa A.

W gestii Niemiec

W ten sposób od listopada 2016 Niemcy były odpowiedzialne za decyzję w sprawie azylu dla 22-letniego Irakijczyka. Niemiecki Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) miał ponownie rozpatrzeć jego wniosek o azyl. BAMF odrzucił wniosek, ale Yousif A. z sukcesem skierował sprawę do sądu. Od sierpnia 2017 r. podjęcie decyzji leży ponownie w gestii niemieckiego urzędu migracyjnego.

Yousif A. to nie jedyny taki przypadek. Jak podaje dziennik „Die Welt”, w 2016 r. niemieckie urzędy wystosowały 4899 wniosków o przekazanie Bułgarii migrantów, którzy tam złożyli pierwotnie wniosek o azyl, zanim dotarli do Niemiec. Procedura taka obowiązuje na mocy umowy z Dublina. W 2643 przypadkach Sofia potwierdziła swoje kompetencje, faktycznie jednak do Bułgarii przekazano tylko 95 imigrantów.

Śmierć w Chemnitz

Yousif A. i 23-letni Syryjczyk Alaa S. przebywają w areszcie śledczym. Są podejrzani o śmiertelne zranienie Daniela H. z Chemnitz. Jak donosi „Spiegel”, powołując się na informacje urzędów, Syryjczyk obciążył w swoich zeznaniach Yousifa A. Ten miał zadać Danielowi H. pięć śmiertelnych ciosów nożem.

dup6mqe

Zobacz także: Afrykanie idą do Europy. Ryzykują życiem, a potem żałują

Po śmierci Niemca sytuacja w Chemnitz eskalowała. W mieście doszło do protestów, do których nawoływała skrajna prawica oraz do antyimigranckich incydentów.

Czytaj więcej na Deutsche Welle

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dup6mqe

Podziel się opinią

Share
dup6mqe
dup6mqe
Więcej tematów