Zabił z zimną krwią amerykańskiego dziennikarza. Kim jest islamista "John"?
Brytyjskie służby specjalne starają się ustalić, kim jest islamista, który dokonał egzekucji amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya. Jeden ze zwolnionych za okupem Francuzów uważa, że to brytyjski dżihadysta o przezwisku "John" - jeden z trzech strażników strzegących zakładników w Syrii.
We wtorek dżihadyści Państwa Islamskiego opublikowali nagranie z egzekucji Amerykanina. Foley klęczy na ziemi ubrany w pomarańczowy strój przypominający kombinezony więźniów z Guantanamo. Tymczasem jego kat ubrany jest cały na czarno. Ma zasłoniętą także twarz. Mimo to eksperci zauważyli ważny szczegół - zabójca mówi z londyńskim akcentem.
Również były zakładnik islamistów, francuski dziennikarz Didier Francois, rozpoznał w nim swojego byłego strażnika. Jak podawało BBC, uprowadzeni nazywali ich "Beatlesami" - "Johnem", "Paulem" i "Ringo" - właśnie ze względu na ich brytyjski akcent.
Śledztwo w Wielkiej Brytanii
Brytyjski wywiad i policja próbują wyłowić informacje o zabójcy z różnych źródeł, ale przede wszystkim liczą na społeczność muzułmańską. Były szef wywiadu antyterrorystycznego Richard Barrett powiedział radiu BBC, że nikt już nie ma żadnych wątpliwości, co oznacza wyjazd do Syrii i przystąpienie do Dżabat al-Nusry, czy do Państwa Islamskiego.
- Wielu brytyjskich muzułmanów niepokoi się tym i moim zdaniem, jeśli tylko uznają, że rozmawiając z policją, nie ściągną na siebie dodatkowych kłopotów, będą gotowi go wskazać - powiedział Richard Barrett.
Tę opinię podziela część działaczy muzułmańskich. Imam Qari Asim z Leeds mówił, że jest to w interesie społeczności muzułmańskiej z dwóch powodów. - Po pierwsze, bezpieczeństwo naszego kraju dyktuje, żeby brytyjscy obywatele nie przyłączyli się do takich organizacji. A po drugie - one zawłaszczyły naszą wiarę - mówił Qari Asim.
Brytyjczycy będą chcieli postawić przed sądem zabójcę amerykańskiego reportera i, według doniesień, do jego pochwycenia przygotowuje się już specjalna ekipa komandosów z pułku SAS.
Setki brytyjskich islamistów
Jak podaje dziennik "New York Times", że w szeregach islamskich ekstremistów walczy od 800 do 1500 obywateli Wielkiej Brytanii.
Zaledwie dzień po egzekucji Foleya inna brytyjska islamistka, która wyjechała z rodziną do Syrii, ogłosiła na Twitterze, że pragnie poprzeć Państwo Islamskie, również zostając katem dla "brytyjskich i amerykańskich terrorystów" (czytaj więcej)
.
Źródła: IAR, "Washington Post".