Trwa ładowanie...
dpjwq3o

Wystawa w Poznaniu - "Brać się do pałasza!"

98 pałaszy kilkunastu armii świata można od niedzieli oglądać w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym - na wystawie "Brać się do pałasza! Pałasz polski i obcy XVII - XX w."

dpjwq3o
dpjwq3o

Tło dla pałaszy stanowią rysunki, grafiki i obrazy ukazujące sposoby trzymania broni podczas walki i ważne momenty historyczne, podczas których pałasze odgrywały znaczącą rolę. Dobrane przykłady z własnych zbiorów muzealnych i z Muzeum Wojska Polskiego, uzupełniono obiektami z kolekcji prywatnych.

Pałasz, to dziś w języku polskim broń o prostej głowni zarówno do cięcia, jak i pchnięcia, i zamkniętej kabłąkiem szablowej oprawie rękojeści prostej głowni, a nie klindze, jak z języka niemieckiego niesłusznie nazywa się tę najważniejszą część broni. Pierwotnie, jako pochodny od miecza, pałasz bywał obosieczny i bardziej służył cięciu, niż kłuciu. Z czasem stał się bronią o głowni jednosiecznej - powiedział kurator wystawy Tadeusz Jeziorowski.

W Polsce pałasz pojawił się w XVI w.

Wystawa, zorganizowana przez Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, przybliża pojęcie pałasza, a także jego historię nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach, od wieku XVII aż po wiek XX.

Najsłynniejsze pałasze używane były przez francuskich kirasjerów w armii napoleońskiej. Sukcesy bitewne kirasjerów przysporzyły tej broni popularności. Później francuski pałasz trafił do armii pruskiej i rosyjskiej.

Wystawę w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym będzie można oglądać do 3 marca 2002 r. (mag)

dpjwq3o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpjwq3o
Więcej tematów