PolskaWystartowali w wyborach i stracili mandaty

Wystartowali w wyborach i stracili mandaty

Trzech posłów utraciło swoje mandaty w
momencie ogłoszenia wyników wyborów samorządowych - poinformował
rzecznik marszałka Sejmu Szymon Ruman.

14.11.2006 | aktual.: 15.11.2006 01:12

Mandaty utraciło dwóch posłów PiS: Józef Rojek, który został radnym w Tarnowie i Adam Puza, który dostał się do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz poseł PSL Zbigniew Sosnowski, który z powodzeniem kandydował do Rady Powiatu w Brodnicy.

Rojek w wyborach samorządowych bez powodzenia startował na prezydenta Tarnowa, dostał się jednak do Rady Miejskiej Tarnowa.

Rojek powiedział przed południem, że nie chce tracić mandatu posła i że wysłał w tej sprawie zapytanie do Państwowej Komisji Wyborczej.

Po południu Rojek spotkał się w tej sprawie z marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem. Po spotkaniu powiedział, że z rozmowy z marszałkiem wnosi, że sprawa jest już przesądzona. Podkreślił, że nadal czeka na wyjaśnienia PKW.

W PKW poinformowano, że w takiej sytuacji interpretacja prawa należy do marszałka Sejmu.

Z kolei Adam Puza mówił, że miał pełną świadomość, że jego wybór do sejmiku pozbawi go mandatu poselskiego. Jak wyjaśnił, jest samorządowcem: do czasu wyboru na posła był starostą ełckim, a wcześniej radnym, przewodniczącym rady powiatu i prezydentem Ełku.

Z kolei Zbigniew Sosnowski przyznał, że na kandydowanie do Rady Powiatu w Brodnicy zdecydował się m.in. w geście sprzeciwu wobec tego, co się ostatnio działo w Sejmie. Te wielkie kłótnie, awantury, mała konstruktywność - Sejm nie pracuje merytorycznie. Zawsze był jakimś elementem politycznych decyzji, ale jednak prowadziło się w nim prace dla dobra ludzi, kraju, społeczeństwa - podkreślił.

Sosnowski dodał, że będąc w Radzie Powiatu będzie mógł bardziej zaangażować się w sprawy regionu, który reprezentuje.

Rzecznik marszałka Szymon Ruman powiedział, że zgodnie z przepisami poseł traci mandat automatycznie w momencie ogłoszenia wyników wyborów samorządowych, ale - jak dodał - dla pewności marszałek Jurek zamówił ekspertyzę prawną w tej sprawie.

Konstytucjonaliści: prof. Piotr Winczorek i prof. Stanisław Gebethner podkreślili zgodnie, że z chwilą ogłoszenia oficjalnych wyników, poseł, który uzyskał mandat radnego traci mandat poselski.

Jak głosi art. 177 ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, wygaśnięcie mandatu posła następuje m.in. wskutek powołania go na stanowisko radnego rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa.

Startował, został wybrany. Ryzykował utratę mandatu - powiedział Gebethner. Jak dodał Winczorek, utrata mandatu jest automatyczna i wynika z mocy prawa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)