Wyrzutnie Piorun dla Ukrainy. Polska broń o piekielnej skuteczności
Choć kraje NATO zapowiedziały, że nie wyślą wojsk do Ukrainy, są jednak gotowe, aby wspierać Kijów. Oprócz pomocy humanitarnej i przyjmowania uchodźców sojusz przekazuje Ukrainie broń, w tym systemy wyrzutni rakietowych Piorun, które skutecznie zestrzeliwują rosyjskie samoloty.
Armia Ukrainy, choć wydawać by się mogło, że słabsza od potęgi militarnej Rosji, mężnie stawia opór agresorowi. Wsparciem dla ukraińskich żołnierzy jest pomoc zaopatrzeniowa, jaka płynie z Europy oraz świata. Czechy wysłały na tereny atakowanego państwa karabiny maszynowe i szturmowe oraz pistolety warte ok. 26 milionów euro. Niemcy przekazują broń przeciwpancerną i pociski przeciwlotnicze. USA wspiera walczącą Ukrainę przeciwpancernymi pociskami Javelin.
1 lutego 2022 szef MON Mariusz Błaszczak przekazał, że na podstawie przyjętej uchwały w sprawie pomocy Ukrainie Polska przekaże nieodpłatnie najnowocześniejszy polski sprzęt, czyli przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun oraz amunicję. Polski sprzęt wspiera obecnie obronę Ukrainy przed rosyjskim napastnikiem.
Polska pomoc dla Ukrainy: Wyrzutnie Piorun
Pytany na konferencji prasowej o pomoc dla Ukrainy premier Mateusz Morawiecki wskazał, że z Polski codziennie wyjeżdżają transporty z pomocą humanitarną. Oprócz tego Ukraina otrzymuje broń defensywną, w tym kamizelki kuloodporne, hełmy oraz broń, która ma służyć do ochrony miast, ulic czy domów. Natomiast Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej przekazało, że przekazuje Ukrainie inteligentne zestawy rakietowe do rażenia powietrznych celów, bezzałogowe systemy rozpoznania oraz moździerze.
Zobacz również: Broń nuklearna w Rosji. Arsenał Putina może zgładzić świat?
Ze względu na długą granicę, jaką Polska dzieli z Ukrainą, to na wschodnich terenach Polski trafia zaopatrzenie dla Ukrainy z krajów zachodnich, skąd resort infrastruktury przewozi je w głąb kraju. Dużą rolę we wspieraniu obronności Ukrainy odgrywają polskie systemy rakietowe Piorun produkowane w Polsce. Doniesienia z Ukrainy sugerują, że Pioruny to najlepsze przenośne wyrzutnie przeciwlotnicze, jakie trafiły w ręce obrońców.
Poprzednicy Piorunów – zestawy rakietowe GROM były już wcześniej używane przeciwko rosyjskim siłom powietrznym. Podczas wojny w 2008 roku gruzińska obrona przeciwlotnicza używała zakupionego rok wcześniej polskiego sprzętu, strącając z nieba rosyjskie samoloty.
Wyrzutnie Piorun. Czym jest polski system rakietowy?
Czym jest broń, która pomaga Ukraińcom bronić się przed rosyjskimi nalotami? PPZR Piorun, czyli przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy produkowany jest przez polską firmę Mesko w Skarżysku-Kamiennej będącej częścią koncernu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Odgrywają ważną rolę w systemie obrony powietrznej.
Piorun to sprzęt nowej generacji, będący owocem modernizacji PPZR GROM. W jej efekcie uzyskano poprawę efektywności głowicy samonaprowadzającej, powiększenie zakresu wykrycia celu, zwiększono zasięg rażenia oraz przystosowano sprzęt do operowania w utrudnionych warunkach nocnych. Sprzęt zabezpieczono również przed systemami zakłóceń.
Polskie Pioruny to skuteczna broń przeciwko różnym zagrożeniom powietrznym, m.in.:
- śmigłowcom,
- samolotom szturmowym i bezzałogowcom.
Zestaw korzysta z naprowadzania pasywnego na podczerwień. Dzięki temu rakieta automatycznie naprowadza się na źródło promieniowania termicznego, czyli na emitujący ciepło statek w powietrzu.
Są w stanie zwalczać cele lecące na pułapach od 10 m do 4 km oraz w zasięgu od 400 m do aż 6 km, zarówno w dzień, jak i w nocy oraz w trudnych warunkach atmosferycznych. Polskie pociski Piorun mogą być odpalane z wyrzutni przenośnych, a także z zestawów przeciwlotniczych.
Badania poligonowe z 2021 roku w Drawsku Pomorskim wykazały wysoką skuteczność rażenia celów. Z ośmiu wystrzelonych rakiet wszystkie pociski trafiły w swoje cele. Pioruny są obecnie najnowocześniejszym uzbrojeniem bardzo krótkiego zasięgu należącym do Wojska Polskiego. Polski sprzęt można porównać do amerykańskich Stingerów.
Polskie Pioruny zakupione przez departament USA
Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun docenili nie tylko Ukraińcy, którzy wykorzystują rakiety do obrony przeciwlotniczej. Polski sprzęt jeszcze w tym roku zasili uzbrojenie Stanów Zjednoczonych.
W lutym br. skarżyskie przedsiębiorstwo produkuje broń i amunicję Mesko po przeprowadzonych negocjacjach podpisało umowę z Departamentem Obrony USA na zakup i dostawę kilkuset zestawów rakiet Piorun. Zainteresowanie klientów zagranicznych wersjami eksportowymi GROM i Piorun wyraźnie rośnie. Dla firmy Mesko, Polskiej Grupy Zbrojeniowej i całego polskiego przemysłu obronnego jest to prestiż oraz sukces, który otwiera drzwi do pozyskiwania kolejnych nowych sojuszników.
Rosjanie nie chcą zabierać ciał. "Bestialstwo"
Systemy Piorun uznawane są obecnie za najnowocześniejszy i najgroźniejszy polski sprzęt. Zainteresowały wymagającego klienta, jakim są Stany Zjednoczone, a obecnie wspomagają ukraińskie wojska w walce przed rosyjską agresją. Wykazujące się dużą skutecznością pociski zestrzeliwują kolejne samoloty okupantów.
Autorka: Maja Budka
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski