Wyprzedaże poświąteczne ruszyły. Na co uważać podczas zakupów?
Tuż po świętach Bożego Narodzenia w wielu sklepach rozpoczynają się zimowe wyprzedaże. Sprzedawcy kuszą klientów obniżkami sięgającymi nawet kilkudziesięciu procent - eksperci ostrzegają jednak, że w niektórych przypadkach konsumenci ostatecznie za produkty zapłacą więcej. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Wyprzedaże po świętach są obok Black Friday i Cyber Monday jedną z okazji, na którą czekają Polacy.
Wyprzedaże poświąteczne zaczynają się w Polsce już 27 grudnia i trwają najczęściej aż do końca stycznia. Dla kupujących to okazja na zakup ubrań, elektroniki czy przydatnych gadżetów nieco taniej. Sprzedawcy są zaś często zorientowani na "wyczyszczenie" magazynów z produktów, które nie zostały zakupione przed świętami.
Wyprzedaże 2022. Okazja na tańsze zakupy? Nie zawsze...
Poświąteczne i noworoczne wyprzedaże są dla sprzedawców kolejnym okresem wzmożonego ruchu i zainteresowania klientów. Wielu z nich, licząc na dodatkowe obniżki, wyczekuje tego czasu, podobnie jak Czarnego Piątku czy Cyber Monday. Każdego roku eksperci apelują jednak o rozwagę podczas zakupów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znasz cenę sprzed obniżki? Warto mieć porównanie. "Black Friday do zakupy emocjonalne"
Jak przedstawia ubiegłoroczne badanie "Świąteczny Barometr Cenowy", w sezonie poświątecznych wyprzedaży 2022 tylko 29 proc. produktów oferowanych przez sklepy online można było faktycznie zakupić w promocji. Rzeczywiste obniżki sięgały średnio zaledwie 4,5 procent - jedynie jeden na dziesięć artykułów został przeceniony powyżej 5 proc.
Wyprzedaże po świętach 2022. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Wybierając się na zakupy, warto zawrócić uwagę na te same czynniki, o których wspominali eksperci przy okazji Black Friday. Dobrze jest prześledzić zmianę ceny produktu i porównać tę standardową z tą, przedstawianą, jako promocyjną. Warto porównywać oferty różnych sklepów - również tych, działających w internecie. Planując zakupy podczas wyprzedaży poświątecznych, należy również uważać na chwyty marketingowe, od lat stosowane przez sprzedawców. Na jeden z nich w rozmowie z serwisem Bankier.pl zwraca uwagę dr Magdalena Zubiel.
- Hasła takie jak "ostatnie sztuki danego towaru", czyli coś, czego jest mało na rynku, powodują, że jesteśmy w stresie zakupowym. Boimy się, że to może zaraz zniknąć z półek. Przez to uruchamia się popęd łowczy, polowanie na te ostatnie sztuki, żeby nie zostać uprzedzonym - przestrzega.
Równie ważna, co rozwaga w trakcie zakupów stacjonarnych jest uwaga i ostrożność w internecie. Okres wyprzedaży to żniwa dla oszustów, którzy podszywając się pod strony bankowe, wyłudzają pieniądze. Należy uważać również na podejrzane serwisy i wyjątkowo wysokie obniżki - niekiedy zdarza się, że sklepy je oferujące powstały na kilka dni przed rozpoczęciem poświątecznych wyprzedaży, a towary przez nie przedstawianie nigdy nie trafiają do klientów.
Zimowe wyprzedaże 2022. Które sklepy biorą udział w akcji?
Aby przekonać się o popularności poświątecznych, zimowych wyprzedaży w Polsce wystarczy udać się do dowolnego centrum handlowego lub większego sklepu znanych sieci. Większość z nich informuje o dużych obniżkach na oferowane produkty. Przeceny dotyczą kosmetyków, ubrań, obuwia, elektroniki, sprzętu AGD i RTV, a także niektórych dodatków do domu, książek i biżuterii. O rozpoczęciu wyprzedaży informują również sklepy internetowe.
Jak wynika z badań Santander Consumer Banku, z poświątecznych promocji zamierza skorzystać 36 procent Polaków. Ankietowani wskazywali, że najczęściej będą kupować ubrania, zabawki i kosmetyki.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.