Wypomniał haniebny fakt. Mocne słowa w Monachium
Przestrzegając na konferencji w Monachium przed uległością i negocjacjami z Rosją, premier Mateusz Morawiecki nawiązał do układu zawartego w tym mieście z Hitlerem przez ówczesne mocarstwa zachodniej Europy. Morawiecki zaapelował również do władz Niemiec o przyspieszenie ws. dostaw broni dla Ukrainy.
Premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konferencji prasowej na 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa zwracał uwagę, że wielu polityków w zachodniej Europie mówi, że Rosja nie powinna wygrać tej wojny, a Ukraina nie powinna jej przegrać. - My staramy się zmieniać tę narrację. Rosja musi przegrać tę wojnę, a Ukraina musi wygrać tę wojnę - podkreślił.
"Putin rozglądałby się za kolejną ofiarą"
- Nie możemy też zgodzić się na to, aby Ukraina była czymś w rodzaju strefy buforowej, strefy przejściowej. Jeśli chcemy zapewnić trwały pokój w Europie, trwałe bezpieczeństwo, to Ukraina musi być zintegrowana z wolnym światem - zintegrowana z UE, a ostatecznie zintegrowana również z NATO - wskazał Morawiecki. Odniósł się też do oporu części elit niemieckich wobec wsparcia militarnego dla Kijowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Tych miast chce Putin. Kluczowe wzgórza
Morawiecki ocenił jako całkowicie błędne rozumowanie, że Zachód - poprzez wysyłanie broni Ukrainie - ma być współodpowiedzialny za przedłużającą się wojnę. - Putin rozglądałby się za kolejną ofiarą, szukałby tylko, jaki następny kraj podbić - ostrzegał przed skutkami takiego myślenia.
Ostrzeżenie z przeszłości. Haniebny układ
Szef polskiego rządu przypomniał również, że to w Monachium, gdzie odbywa się konferencja, doszło do układu, który przyczynił się w przeszłości do tragicznej wojny wywołanej przez Hitlera.
- Przecież Monachium jest także wielkim symbolem klęski z 1938 roku. Klęski poddania się i próby ugłaskania potwora, jakim był wtedy Hitler i jego III Rzesza - wskazał Morawiecki, odnosząc się do układu z września 1938 r. między Niemcami, Włochami, Wielką Brytanią i Francją ws. podziału suwerennej Czechosłowacji.
- Bestialskiej Rosji nie możemy starać się ugłaskać, zaspokoić jej apetytów, wiemy doskonale, że to droga donikąd - przestrzegał. - Teraz to Russkij Mir szuka następnego kraju do podbicia - mówił Morawiecki. Wskazał na kolonializm, imperializm i nacjonalizm, na których opiera się polityka reżimu Putina.
Produkcja amunicji i MiG-29? Wspólne działania
- Konstruujemy koalicję państw, które byłyby gotowe produkować wspólnie amunicję - finansować, współfinansować produkcję amunicji w jak największych zakresach - poinformował również w sobotę w Monachium premier.
Mateusz Morawiecki zaapelował do kanclerza Niemiec Olafa Scholza o jak najszybsze działanie ws. dostaw czołgów Leopard dla sił pancernych Ukrainy.
Pytany o przekazanie Ukrainie samolotów MiG-29, które są na uzbrojeniu polskiej armii, Morawiecki stwierdził, że w tym przypadku też może chodzić o działanie tylko w szerszej koalicji innych państw pod przewodnictwem USA.
- Jako kraje Europy Środkowo-Wschodniej pracujemy nad wskazaniem wspólnego kandydata na stanowisko sekretarza generalnego NATO po odejściu Jensa Stoltenberga - przekazał także premier.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
Czytaj też:
Źródła: TVN24, PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski