Trwa ładowanie...

Wymiana Zachodu z Rosją bez Polaka. "Zakładam, że to jest sprawa rosyjska"

W czwartek w Turcji doszło do największej od czasów zimnej wojny wymiany więźniów między Zachodem a Rosją. Wśród nich nie ma jednak skazanego za szpiegostwo Polaka - Mariana Radzajewskiego. - Albo to niedopatrzenie z polskiej strony, albo Rosjanie się nie zgodzili - mówi płk Andrzej Derlatka, były oficer wywiadu oraz ambasador RP w Korei Południowej. Mamy komentarz żony Radzajewskiego.

Wśród uwolnionych nie ma Mariana  RadzajewskiegoWśród uwolnionych nie ma Mariana RadzajewskiegoŹródło: Getty images, PAP
dc23cbf
dc23cbf

W Ankarze doszło do wielkiej wymiany więźniów między Rosją a krajami zachodnimi, obejmującej 26 osób. Jak przekazały tureckie służby, chodzi o więźniów z USA, Rosji, Niemiec, Polski, Norwegii, Słowenii i Białorusi.

10 więźniów, w tym dwóch nieletnich, relokowano do Rosji, 13 do Niemiec, trzech do USA - poinformowali Turcy. Wieczorem pokazano też szczątkowe zdjęcia i nagrania z tej wymiany.

Jak podano, wśród wymienionych osób są korespondent amerykańskiego dziennika "The Wall Street Journal" Evan Gershkovich i były żołnierz Paul Whelan, skazani w Rosji na 16 lat więzienia. Na liście są także rosyjscy opozycjoniści jak Ilja Jaszyn czy Władimir Kara-Murza.

dc23cbf

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Spektakularna eksplozja na froncie. Rosyjski T-90 rozerwany na kawałki

W zamian do Rosji wrócił m.in. "zabójca z Tiergarten" Wadim Krasikow, a także wypuszczony z polskiego więzienia Pavel Rubcow, który podszywał się pod hiszpańskiego dziennikarza.

Czy zatem obie strony mogą być zadowolone z wymiany? O komentarz do sprawy poprosiliśmy płk. Andrzeja Derlatkę, byłego szefa Agencji Wywiadu, byłego ambasadora RP w Korei Południowej. - Jedna i druga strona - jak zwykle przy tego typu wymianach -jest zainteresowana, żeby odzyskać swoich ludzi, którzy są przetrzymywani przez przeciwnika po drugiej stronie - mówi.

dc23cbf

Ekspert wskazuje również na miejsce wymiany, które nie jest przypadkowe i "musi ono być akceptowane przez obie strony". Turcja jest bowiem "jednym z ważnych kanałów komunikacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją".

- Amerykanie z Rosjanami negocjują różne sprawy, czym się nie chwalą publicznie. To jest efekt właśnie takich negocjacji - podkreśla. - Turcja oczywiście jest krajem, do którego Moskwa ma zaufanie. Z drugiej strony jest też członkiem NATO. Więc Turcja jest wygodnym dla jednej, jak i dla drugiej strony miejscem na prowadzenie tego typu rozmów - zastrzega płk Derlatka.

W tym kontekście Turcja może być także - ponownie - miejscem rokowań dotyczących zawieszenia broni w Ukrainie. Były ambasador RP w Seulu odczytuje wymianę jako "oczywiście jasny sygnał", że to właśnie "Turcja prawdopodobnie będzie miejscem kolejnych rokowań".

dc23cbf

Gdzie jest Radzajewski?

W związku z wymianą wróciła także kwestia Mariana Radzajewskiego. Przedsiębiorcę z Białegostoku skazano w 2019 roku na 14 lat więzienia. Polaka nie ma na liście uwolnionych opublikowanej przez "The Insider".

O co chodzi w jego sprawie? Radziejewski, ojciec szóstki dzieci, został prawomocnie skazany za szpiegostwo na szkodę Rosji. Nie przyznał się do winy. Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała go w warsztatach w Moskwie, podczas zakupu części uzbrojenia wojskowego. Miało chodzić o objęte tajemnicą elementy systemu rakiet przeciwlotniczych S-300. Według Rosjan szpieg chciał je nielegalnie wywieźć do Polski.

W marcu 2020 roku, podczas widzenia z żoną, Radzajewski twierdził, że został "wrobiony" przez rosyjskie służby specjalne. Tłumaczył, że nie krył się z transakcją, bo zamówienie wysłał z biura swojej firmy mailem. Dotyczyło ono części zamiennych wojskowego wyposażenia nieobjętych tajemnicą wojskową.

dc23cbf

Dopiero podczas osobistego odbioru towaru stwierdził, że numery seryjne dostarczonych części były oznaczone literą "R", co oznacza tajemnicę. Wtedy było już jednak za późno. Mężczyzna został zatrzymany. Od tamtej pory przebywa w łagrze.

Można było oczekiwać, że również znajdzie się na liście więźniów, którzy podlegali wymianie. Tak się jednak nie stało.

- Nie było go na liście. Albo jest to niedopatrzenie z polskiej strony, albo Rosjanie się nie zgodzili na to, żeby go na niej umieścić - ocenia płk Andrzej Derlatka w rozmowie z WP.

dc23cbf

Przypomnijmy, co wcześniej mówiła Magdalena Radzajewska, żona Polaka skazanego w Rosji za szpiegostwo. - Polska zapomniała o moim mężu. Wszystkie moje listy i jego listy do polskich władz pozostają bez odpowiedzi - twierdziła w 2022 roku w rozmowie z Wirtualną Polską.

Teraz także reaguje na najnowsze wydarzenia dotyczące wymiany więźniów. - Ja w ogóle nie widziałam żadnej listy. Dopiero się dowiedziałam. Widzę jednak, że Paul Whelan (mężczyźni razem odbywali karę - red.) został uwolniony - mówi Magdalena Radzajewska Wirtualnej Polsce.

- Rosjanie uważają, że waga jednych musi być podobna do wagi drugich - twierdzi płk Andrzej Derlatka. - Więc jeśli by dorzucili Polaka, być może przeważyłoby to na drugą stronę. Oczywiście nie dopuszczam myśli, że jest to niedopatrzenie z naszej strony, bo to byłoby karygodne i wiązałoby się z dymisją natychmiastową osób, które są za to odpowiedzialne - dodaje.

dc23cbf

- Raczej zakładam, że to jest sprawa rosyjska. Funkcjonujemy w systemie służb tajnych i wszystkie służby otrzymują ze sobą bliskie relacje. Więc jeśli tego typu inicjatywa się pojawia, służby zgłaszają swoje postulaty z różnych krajów. I prawdopodobnie strona polska taki postulat zgłosiła - przekonuje Andrzej Derlatka.

MSZ nie komentuje

W sprawie wymiany zwróciliśmy się o komentarz do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Nie komentujemy, dopóki nie zostanie zdjęta klauzula - usłyszeliśmy od Pawła Wrońskiego, rzecznika resortu. 

Głos zabrał premier Donald Tusk. "Właśnie zakończyła się operacja wymiany więźniów, dzięki której Rosję opuścili bohaterowie rosyjskiej opozycji oraz obywatele państw NATO, przetrzymywani w Rosji. Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego państwa. Dziękuję Prezydentowi i służbom za wzorową współpracę" - napisał w serwisie X.

Polskim władzom za pomoc w wymianie podziękował z resztą sam Joe Biden, który w Gabinecie Owalnym powiedział o całej operacji rodzinom uwięzionych.

Tomasz Waleński, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dc23cbf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dc23cbf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj