Wielka wymiana więźniów Rosji z Zachodem. Jest polski wątek
W Ankarze doszło do wielkiej wymiany więźniów między Rosją a krajami zachodnimi, obejmującej 26 osób. Jak przekazały tureckie służby, chodzi o więźniów z USA, Rosji, Niemiec, Polski, Norwegii, Słowenii i Białorusi. - Całość tej operacji objęta jest w ministerstwie klauzulą tajności - przekazał nam polski MSZ.
01.08.2024 | aktual.: 01.08.2024 16:51
10 więźniów, w tym dwóch nieletnich, relokowano do Rosji, 13 do Niemiec, trzech do USA - poinformowali Turcy.
"The Insider" ujawnił listę nazwisk więźniów. Wśród osób zwolnionych z rosyjskich więzień jest m.in. dziennikarz "Wall Stret Journal" Evan Gershkovich, były żołnierz Paul Whelan czy rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza.
Z kolei na liście więźniów, którzy wracają do Rosji jest m.in. Wadim Krasikow, który został skazany na dożywocie w Niemczech za zabójstwo Czeczena Zelimchana Kangoszwilego. Według niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, mężczyzna działał na zlecenie władz rosyjskich, które dostarczyły mu fundusze, paszport i fałszywą tożsamość.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje rosyjski kanał Sirena, dwójka nieletnich, o których informują Turcy, to dzieci Artioma i Anny Dulcewów, oficerów rosyjskiego wywiadu zatrzymanych w Słowenii (również zaangażowanych w wymianę).
Polski wątek w sprawie
Na liście jest też jedna osoba do tej pory więziona w Polsce, która w ramach wymiany trafi do Rosji. Chodzi o Pawła Rubcowa, który działał w Polsce jako Pablo Gonzalez, hiszpański dziennikarz.
Rubcow relacjonował wydarzenia w Ukrainie i Polsce. 4 lutego 2022 roku został aresztowany na terenie naszego wschodniego sąsiada, a 28 lutego pod zarzutem "działalności przeciwko państwu polskiemu" zatrzymała go polska ABW. Trafił najpierw do więzienia w Rzeszowie, a następnie do Radomia.
Jak podaje "The Insider", na nośnikach elektronicznych należących do Rubcowa znaleziono dowody, że zbierał informacje o działaniach Żanny Niemcowej, córki zamordowanego rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa.
Rubcow ma podwójne obywatelstwo - rosyjskie i hiszpańskie. Jego matka wyemigrowała z Hiszpanii do Związku Radzieckiego. Po upadku ZSRR wróciła z synem do ojczyzny.
Wirtualna Polska skontaktowała się z polskim MSZ w sprawie wymiany więźniów i wątku dotyczącego Rubcowa. - Całość tej operacji objęta jest w ministerstwie klauzulą tajności - przekazał nam rzecznik resortu Paweł Wroński.
Czytaj więcej: