Trwa ładowanie...
d2dpvmn

Wyłączanie sędziów wskazanych przez obecną KRS. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Jak orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny, rozpoznawanie wniosków, by wyłączyć z orzekania sędziów wybranych przez aktualną Krajową Radę Sądownictwa, jest niezgodne z konstytucją.
Share
Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
Jest orzeczenie Trybunału KonstytucyjnegoŹródło: PAP
d2dpvmn

Pytanie prawne Izby Cywilnej SN dotyczyło zgodności z konstytucją art. 49 Kodeksu postępowania cywilnego "w zakresie, w jakim sąd rozpoznaje wniosek o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania sędziego przez Prezydenta RP na wniosek KRS".

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w tej sprawie. Ocenił, że przepis, który mówi, że "sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie", jest niekonstytucyjny.

Pełny komunikat Trybunału Konstytucyjnego brzmi:

"Pytanie prawne czy art. 49 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego w zakresie, w jakim sąd rozpoznaje wniosek o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania sędziego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa jest zgodny z:

d2dpvmn

- art. 45 ust. 1 oraz z art. 175 ust. 1, art. 179 w związku z art. 187 ust. 1 i 3 Konstytucji RP,

- art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r., zmienionej następnie Protokołami nr 3, 5 i 8 oraz uzupełnionej Protokołem nr 2,

- art. 47 zdanie pierwsze i drugie Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej w związku z art. 6 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej".

W składzie orzekającym byli Michał Warciński - przewodniczący, Julia Przyłębska - sprawozdawca, Stanisław Piotrowicz, Bartłomiej Sochański i Rafał Wojciechowski.

d2dpvmn

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2dpvmn

Podziel się opinią

Share
d2dpvmn
d2dpvmn
Więcej tematów