"Wykracza poza mury siedziby". Walory regionu w odnowionym muzeum
Muzeum Karkonoskie posiada zbiory liczące ponad 60 tysięcy obiektów. Nic więc dziwnego, że potrzebna była rozbudowa i modernizacja placówki. Udało się to zrobić dzięki środkom z Unii Europejskiej, a dziś chętnie witani są kolejni odwiedzający.
13.07.2023 | aktual.: 12.09.2023 11:18
Muzeum w Jeleniej Górze swoje początki miało już w 1880 roku dzięki inicjatywie Theodora Donata. Powstało wówczas Towarzystwo Karkonoskie (RGV - Riesengebirgeverein - przyp. red.). Jego działalność przyczyniła się do rozwoju turystyki w regionie. Zbiór pamiętników, książek i pamiątek z podróży dał początek życia Muzeum RGV.
Długa historia
Początkowo siedzibę miało ono na głównym deptaku w Jeleniej Górze, na ulicy 1 Maja. Później kilka razy ją zmieniano, aż ostatecznie na początku XX wieku muzeum otwarto przy ulicy Jana Matejki, wówczas Kaiser Wilhelm Strasse. Tu mieści się do dziś.
Budowa muzeum kosztowała 125 tysięcy marek. Po otwarciu można było w nim oglądać m.in. wyroby ze szkła, była też sala cechów rzemieślniczych i sala kościelna. Przez lata zwiększały się powierzchnie wystawowe, co cieszyło zwiedzających. Sale były modernizowane i unowocześniane. Jednak prawdziwa rewolucja nadeszła już w XXI wieku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozwój Muzeum Karkonoskiego
Pojawił się projekt dotyczący modernizacji i rozbudowy Muzeum Karkonoskiego. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozyskano blisko 5 milinów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Środki z Unii Europejskiej stanowiły niemal połowę wartej prawie 10 milionów złotych inwestycji.
- W wybudowanym w 1914 roku budynku Muzeum wystawy prezentowane były na powierzchni 500 metrów kwadratowych. Stanowiło to poważne utrudnienia w organizowaniu wystaw stałych i czasowych. Po modernizacji powierzchnia Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze powiększyła się dodatkowo o ok. 2300 metrów kwadratowych, a rozbudowany obiekt dysponuje obecnie 1300 metrami kwadratowymi powierzchni wystawowej - przekazał w rozmowie z Wirtualną Polską Tomasz Żylewicz, specjalista ds. promocji i marketingu w Muzeum Karkonoskim.
Szklanym łącznikiem można dostać się do zupełnie nowej części gmachu, w której znajdują się ekspozycje stałe związane ze szkłem. To największa w Polsce i jedna z najważniejszych w Europie kolekcja szkła artystycznego.
- Wewnątrz obiektu, pod szklanym dachem, znalazł się również największy muzealny eksponat - Chata Karkonoska, wybudowana w 1914 roku z funduszy Hrabiego Schaffgotscha, prezentująca architekturę ludową Pogórza Sudeckiego, a jej wnętrze wyposażono w oryginalne sprzęty stosowane do końca XIX wieku. Przed rozbudową Chata Karkonoska umiejscowiona była na zewnątrz Muzeum, przez co była narażona na zmienne warunki atmosferyczne - wyjaśnił Żylewicz.
Stały rozwój i plany na przyszłość
Multimedia, filmy, prezentacje, a nawet gry komputerowe wzbogaciły wystawę stałą w Muzeum Karkonoskim. Ponadto dostępna jest sala konferencyjno-oświatowa, w której przeprowadzane są warsztaty, wykłady czy konferencje.
Po modernizacji cały obiekt jest klimatyzowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zamontowano przestronną windę. Piętra są oznaczone alfabetem Braille'a, jest też możliwość skorzystania z funkcji lektora. Ponadto w salach znajdują się specjalne filtry, które chronią zbiory przed zanieczyszczeniami.
- Nowopowstały nowoczesny obiekt, zmodernizowane wystawy szkła artystycznego i historii regionu sprawiły, że Muzeum Karkonoskie jest jednym z najatrakcyjniejszych obiektów muzealnych w Polsce i stanowi wizytówkę regionu. Muzeum Karkonoskie jako prężnie działająca nowoczesna instytucja kultury promuje dziedzictwo kulturowe regionu, wykraczając swą aktywnością daleko poza mury Siedziby Głównej i Oddziałów w Szklarskiej Porębie czy Bolkowie, organizując cenne wystawy, międzynarodowe konferencje, konkursy i inne wydarzenia kulturalne - powiedział Tomasz Żylewicz.
Warto podkreślić, że Muzeum cały czas się rozwija i poszerza swoją ofertę oraz zbiory. W 2019 otwarto przy nim Laboratorium Szkła. - Inwestycja jest elementem projektu Szlak szkła na polsko-czeskim pograniczu, realizowanego wspólnie z Miastem Nový Bor, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego - dodał nasz rozmówca.
Muzeum Karkonoskie współpracuje z ośrodkami naukowymi, szkołami, organizując konferencje czy debaty naukowe. W planach jest poszerzenie współpracy z partnerami z Polski, ale także z Czech i Niemiec.