Wykopał skarb sprzed 800 lat. Osłupienie za Odrą
Do niezwykłego odkrycia doszło w północnych Niemczech. Praktykant archeologii za pomocą wykrywacza metali odnalazł pod ziemią średniowieczny skarb Wikingów sprzed 800 lat. Wśród drogocennych przedmiotów znajdowały się monety, kolczyki oraz pozłacane pierścionki.
09.03.2023 14:01
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
To była zaledwie trzecia wyprawa Nickiego Andreasa Steinmanna, praktykanta w Państwowym Instytucie Archeologicznym w Szlezwiku-Holsztynie pod okiem wykładowcy, ale zapamięta ją na długo. Wszystko przez to, że Nicki za pomocą wykrywacza metali odnalazł na polu niezwykły skarb.
Wszystko działo się w pobliżu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Hedeby, którego wyjątkowe położenie sprawiło, że było jednym z największych miast handlowych epoki Wikingów. Towary wszelkiego rodzaju przechodziły przez Hedeby i były tam również produkowane.
Skarb Wikingów sprzed 800 lat
Kiedy tylko Steinmann wraz ze swoim towarzyszem zobaczył kilka monet i błysk złota pod ziemią, od razu wezwali na miejsce archeologów z Państwowego Departamentu Archeologii w Szlezwiku- Holsztynie (ALSH).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ulf Ickerodt z ALSH powiedział, że skarb, który został wykopany przez archeologów, zawiera dwa złote kolczyki w stylu bizantyjskim wysadzane kamieniami półszlachetnymi, dwa pozłacane pierścienie wysadzane kamieniami, fragment pierścienia oraz 30 srebrnych monet wybitych za panowania duńskiego króla Waldemara II w latach 1202-1241.
Ciekawym przedmiotem, który został odnaleziony jest imitacja złotego dinara z czasów dynastii Almohadów (1147-1269) oraz zapięcia szat w stylu skandynawskim. Monety datują depozyt na pierwszą połowę XIII wieku.
Zobacz także
Archeolodzy przyznają, że Hedeby było ważnym miastem Wikingów do XI wieku, ale w 1066 roku zostało zniszczone. Odnalezione kosztowności pochodzą prawdopodobnie z XIII wieku, co potwierdza data wybicia monet.